Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin przeciwko organizacji drugiego referendum ws. brexitu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła propozycję wprowadzenia poprawki do niewiążącej uchwały parlamentu ws. ewentualnego opóźnienia wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Poprawka stanowiłaby polityczne zobowiązanie do organizacji drugiego referendum ws. brexitu.

Za takim pomysłem zagłosowało jedynie 85 deputowanych, a przeciwko było 334. O wyniku głosowania zdecydowało m.in. to, że większość opozycyjnej Partii Pracy – która nie wyklucza poparcia takiego scenariusza w przyszłości – wstrzymała się od głosowania.

Zwolennicy ponownego referendum argumentowali, że należy poczekać w tej sprawie do momentu, w którym będzie to jedyna lub jedna z niewielu opcji pozostałych w toku dyskusji na temat brexitu i będzie możliwość formalnego wdrożenia jej w życie.

Jak tłumaczyli, poparcie jej w czwartkowym głosowaniu nie osiągnęłoby pożądanego efektu, bo poprawka byłaby odrzucona głosami rządu i wspierającej go północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), a nawet w razie mało prawdopodobnego sukcesu wynik nie byłby wiążący prawnie.

W razie braku jakichkolwiek innych ustaleń, niezależnie od przyjętej wcześniej w środę opinii politycznej Izby Gmin przeciwko „bezumownemu” wyjściu z Unii Europejskiej, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

?TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!