Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła projekt umowy dotyczącej brexitu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła projekt umowy wyjścia z UE. Doszło do tego już po raz trzeci – poinformowało Radio RMF FM.

Odrzucenie umowy oznacza, że może dojść do bezumownego brexitu lub do kolejnego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty. Zgodnie z konkluzjami ubiegłotygodniowej Rady Europejskiej brytyjski rząd będzie musiał podjąć decyzję w tej sprawie do 12 kwietnia. Za przyjęciem umowy zagłosowało 286 posłów, a przeciwko – 344 (różnica 58 głosów).

Deputowani wcześniej już dwukrotnie odrzucali pakiet umowy wyjścia z UE i deklaracji politycznej w sprawie przyszłych relacji ze Wspólnotą ze znaczną różnicą głosów – aż 230 w styczniu i 149 w połowie marca.

Tym razem parlamentarzyści głosowali wyłącznie nad technicznym porozumieniem w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty, które reguluje m.in. rozliczenia dotyczące budżetu UE, kwestie związane z zachowaniem procesu pokojowego w Irlandii Północnej i praw obywateli UE.

Samo jego przyjęcie zgodnie z brytyjskim prawem byłoby niewystarczające do pełnej ratyfikacji i wymagałoby dodatkowego głosowania nad deklaracją polityczną, ale spełniłoby warunek postawionego w ubiegłotygodniowym ultimatum ze strony Rady Europejskiej, która zażądała przyjęcia głównego tekstu do końca dnia w piątek jako warunku dla przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty do 22 maja.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!