Gospodarka Wiadomości

Bruksela uderzy w polskich przewoźników?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komisja Europejska ma w środę przedstawić przepisy regulujące transport międzynarodowy. Część z nich jest niekorzystna dla naszych przewoźników.

Polska, która ma jedną z największych flot transportowych w Europie, patrzy na nowe przepisy z niepokojem i mówi, że to próba wypchnięcia naszych przewoźników z rynku.

Komisja chce przede wszystkim traktować kierowców jako pracowników delegowanych po przekroczeniu określonej liczby dni spędzonych za granicą, co wiązałoby się z wyższymi kosztami i biurokratycznymi wymogami. Początkowo mówiło się o dziewięciu dniach i taka propozycja, jak przekonują przedstawiciele polskiej branży transportowej, byłaby jeszcze do zaakceptowania. Jednak później w unijnych dokumentach była mowa o siedmiu dniach, a w najnowszej wersji – o trzech dniach spędzonych przez kierowców za granicą.

Nasi transportowcy biją na alarm i mówią, że to próba wyeliminowania tańszej konkurencji z Europy Środkowo-Wschodniej z unijnego rynku i może doprowadzić do bankructwa wielu firm przewozowych. Przepisy w takim kształcie byłyby na rękę krajom z Europy Zachodniej. Nie dziwi więc poparcie dla nich komisarzy z tej części kontynentu. Przeciwni są komisarze z Europy Środkowo-Wschodniej, głównie z Polski, Czech i Węgier, którzy podkreślają, że regulacje będą szkodliwe dla naszego regionu.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!