Gospodarka Wiadomości

Bruksela chce zamrażać konta bankowe i zakazywać wypłat środków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Państwa członkowskie Unii Europejskiej rozważają wprowadzenie przepisów prawnych umożliwiających tymczasowy zakaz wypłat środków zgromadzonych na depozytach przez klientów banku – informuje Telewizja Republika. Regulacje mają stanowić środek chroniący banki przed masowym wycofywaniem kapitału w przypadku utraty zaufania.

Jak wynika z informacji serwisu swiato-podglad.pl, państwa członkowskie Unii Europejskiej rozważają wprowadzenie przepisów prawnych umożliwiających tymczasowy zakaz wypłat środków zgromadzonych na depozytach przez klientów banku. Takie rozwiązania mają zdaniem Brukseli pełnić orlę środka chroniącego banki przed masowym wycofywaniem kapitału w przypadku utraty zaufania.

Zjawisko to nazywane jest „runem” na bank. Ostatnio przykład skutków takiego działania stanowił upadek hiszpańskiego Banco Popular. Około dwa miesiące temu bank ten, od dłuższego czasu borykający się z problemami finansowymi, ogłosił niewypłacalność wskutek masowego wycofania środków przez klientów.

Co w praktyce oznaczają nowe przepisy? Zgodnie z założeniami projektu, klienci banku kosztem części swoich depozytów mieliby umożliwić dalsze funkcjonowanie zagrożonego banku (bądź innej instytucji).

Nad propozycją dyskutowano już na początku lipca. Jak na razie nie podjęto jednak żadnych formalnych kroków. Urzędnicy zapowiadają jednak dalsze prace nad pomysłem, planowane na wrzesień. Przygotowany przez Estonię (sprawującą obecnie prezydencję w Unii Europejskiej) dokument stwierdza, że umożliwienie chwilowego blokowania kont bankowych w ramach wsparcia instytucji znajdującej się w złej kondycji finansowej, to „możliwa do zrealizowania opcja”.

„Przepisy przewidują możliwość wstrzymania wszelkich wypłat przez bank, także tych dotyczących depozytów klientów, do pięciu dni roboczych. W ekstremalnych przypadkach zakaz wypłat może zostać wydłużony do dwudziestu dni. Obecne przepisy Unii zezwalają bankrutującej instytucji na zawieszenie wypłat środków na dwa dni. Nie obejmują one jednak depozytów” – czytamy na łamach serwisu swiato-podglad.pl.
/Telewizja Republika, niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!