Wiadomości

Bp Milewski o marszach, które „w postaci sześciokolorowej ośmiornicy” rozlewają się po Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Mocni Bożym Duchem” – pod takim hasłem 6 sierpnia rano wyruszyło około tysiąca pątników w 38. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę – z powodu remontu tzw. „starego” mostu wyjątkowo z parafii św. Benedykta w Płocku-Radziwiu. Bp Milewski podkreślił, że wędrówka pątników do Czarnej Madonny będzie różnić się od marszy, które w ostatnich miesiącach, „w postaci sześciokolorowej ośmiornicy”, rozlewają się po Polsce i niestety dotrą niebawem także do Płocka, stolicy diecezji, „miasta świetlistego szlaku orędzia o miłosierdziu”.

Wyjście pielgrzymki poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Mirosława Milewskiego: – Musimy strzec depozytu naszej wiary i wartości zapisanych w Ewangelii – zwrócił się do wiernych.

Bp Mirosław Milewski w homilii odwołał się do ewangelicznego opisu przemienienia Jezusa na Górze Tabor. Podczas przemienienia Piotr, Jan i Jakub dowiedzieli się, że Jezus jest kimś więcej niż tylko ich Nauczycielem i Mistrzem – że jest Mesjaszem. Chciał, aby na Niego patrzyli, aby Go kontemplowali, a przez to lepiej pojęli, czym jest zbawienie, którego dokonuje.

Zaznaczył, że obecne czasy zdominowane są przez kulturę obrazów. Człowieka nazywa się często „homo spectator” – żyje on tym, na co patrzy. Obraz ma moc przenikania ciała i duszy. Mówi się, że oko jest światłem duszy, ale też, że oko jest bramą duszy.

– Nie łudźmy się, że zbawi nas wielość telewizyjnych czy internetowych obrazów, filmy na You Tube czy zdjęcia na Instagramie. Zbawienie przyjdzie tylko i wyłącznie przez Niego – przez Chrystusa, i to właśnie w Niego powinniśmy z uporem się wpatrywać, poznawać, starać się naśladować. I to jest wasze główne zadanie podczas pielgrzymowania na Jasną Górę – patrzeć na Jezusa! W tym sensie pielgrzymowanie przypomina Górę Tabor – stwierdził hierarcha.

Podziękował pielgrzymom za to, że znaleźli czas, aby wejść na górę przemienienia, aby w ciszy drogi, we wspólnocie uczniów, wpatrywać się w blask oblicza Jezusa i przez Ducha Świętego upodabniać się do Niego. Życzył, by spotkanie z Panem przemieniło ich serca, umocniło wiarę oraz wyzwoliło z niewoli materii i trosk dnia codziennego.

Bp Milewski zaznaczył też, że wędrówka pątników do Czarnej Madonny będzie różnić się od marszy, które w ostatnich miesiącach, „w postaci sześciokolorowej ośmiornicy”, rozlewają się po Polsce i niestety dotrą niebawem także do Płocka, stolicy diecezji, „miasta świetlistego szlaku orędzia o miłosierdziu”.

– Ze swymi niebezpiecznymi postulatami, roszczeniami, które odrzucają prawo naturalne „praniem mózgu” – zwłaszcza ludzi młodych – teoriami o rzekomej agresji, z jaką spotykają się na co dzień ludzie o odmiennej orientacji seksualnej. Nie możemy poddać się tym tęczowym prowokacjom, musimy to przetrwać i przemodlić. Szanując każdego człowieka, bez wyjątku, nie możemy godzić się na przewracanie świata do góry nogami – podkreślił biskup.

Zwrócił się też do diecezjan, by pielgrzymowali „w mocy Bożego Ducha”, strzegli depozytu wiary i wartości zapisanych w Ewangelii i dekalogu, powierzali Jezusowi i Maryi wszystkie swoje sprawy, a także modlili się za Ojczyznę, by była wierna chrześcijańskim korzeniom. Pielgrzymi z diecezji płockiej będą wędrować na Jasną Górę pod hasłem „Mocni Bożym Duchem”, przez 9 dni, w 11 grupach oznaczonych kolorami. Jedna z grup: „miedziana” z Mławy wyruszyła wcześniej i pieszo dotarła także do Płocka. Pielgrzymi codziennie pokonywać będą około 30 km. Łącznie przejdą około 270 km. Do Częstochowy dotrą 14 sierpnia w godzinach rannych. Głównym przewodnikiem pielgrzymki po raz siódmy jest ks. Jacek Prusiński, ojciec duchowny w Szkołach Katolickich w Płocku.

/KAI/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!