Wiadomości

Bojownicy PKK wściekli na peszmergów za postawę w obliczu tureckiego ataku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ugrupowania związane z Partią Pracujących Kurdystanu wydały oświadczenie, w którym potępiły postawę peszmergów, którzy to uchylili się od walki z jednostkami tureckimi, które minionej nocy podjęły kolejną operację wojskową w północnym Iraku.

Jak już informowaliśmy, minionej nocy wojska tureckie podjęły „Operację Orli Szpon-2” przeciwko bojownikom kurdyjskim w Irackim Kurdystanie. Celem działań wojsk tureckich są bazy PKK w regionie Gara.

Jak wynika z doniesień mediów tureckich, operacja rozpoczęła się o godz. 2.55. Samoloty F-16C/D Fighting Falcon oraz śmigłowce T129 ATAK zaatakowały obozy i stanowiska kurdyjskie zlokalizowane w odległości ok. 30 – 35 km od granicy tureckiej. Równocześnie wysadzono z helikopterów desant w sile kilkuset żołnierzy, których zadaniem było opanowanie tychże obozów.

Armia turecka poinformowała o rozpoczęciu operacji wojskowej w Iraku

Informacje na temat przebiegu operacji są nader skąpe i ograniczają się do lakonicznych stwierdzeń o ciężkich walkach i o postępach wojsk tureckich. W zasadzie nie wiadomo więc, jak przebiega operacja.

Tymczasem ugrupowania związane z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), których bazy stanowią główny cel uderzenia, wydały oświadczenie, w którym zarzuciły zdradę przywódcom Demokratycznej Partii Kurdystanu, (KDP), którym podlegają lokalne formacje peszmergów.

„Kurdyjski bojownik walczył przeciwko okupacyjnemu państwu tureckiemu, przeciwko każdemu państwu i jego najemnikom, usiłującym najechać Kurdystan i wrogo nastawionym wobec wolnego Kurda. Z drugiej strony KDP wystawił ziemie Kurdystanu na złotym talerzu” – czytamy w oświadczeniu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!