Wiadomości

Bojownicy ISIS z „akerbackiego kotła” próbują przebić się w rejony kontrolowane przez koalicję Hajat Tahrir Asz-Szam

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bojownicy ISIS okrążeni w „akerbackim kotle”, na wschodzie prowincji Hama, wykonali zmasowane uderzenie na pozycje wojsk syryjskich w rejonie między miejscowościami Badi-al-Azib i Szejh Hilap, a także w miejscowościach Salba, al-Makiman i Dżana al-Albawi.

Wygląda na to, że celem zgrupowania ISIS znajdującego się w rejonie Akerbatu jest przebicie się do prowincji Idlib, na tereny kontrolowane przez koalicję Hajat Tahrir Asz-Szam.

Jak już pisaliśmy wcześniej, po serii porażek Państwa Islamskiego (ISIS), obecnie to koalicja Hajat Tahrir Asz-Szam przedstawia sobą największą siłę, gdy chodzi o formacje islamistyczne walczące w Syrii. Jej liczebność szacowana jest na ok. 25 tysięcy bojowników.

W ostaniem czasie pojawiły się też sygnały, iż jest ona dozbrajana przez Turcję.

Nadto wygląda na to, że zgrupowanie ISIS okrążone w „akerbackim kotle” koordynuje swoje działania z oddziałami koalicji Hajat Tahrir Asz-Szam. Nie wykluczone więc, że w następstwie ostatnich niepowodzeń kierownictwo ISIS zdecydowało się na współpracę ze swoim dotychczasowym rywalem, aczkolwiek być może owo współdziałanie dotyczy wyłącznie odciętego od sił głównych ISIS zgrupowania z rejonu Akerbatu.

Czytaj też:

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!