Wiadomości

Bodnar, zwracając się do Niemców, stwierdził, że Polacy są jak zwierzęta, które Niemcy winni oswajać

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Odbierając w Niemczech nagrodę przyznaną przez Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich (Deutsch-Polnische Gesellschaft Bundesverband e.V.) Adam Bodnar porównał Polskę do dzikiego zwierzęcia, którego Niemcy – jako mentor – mają oswajać.

Wygłoszone w języku niemieckim wystąpienie były rzecznik rozpoczął od podziękowań. Następnie dłuższą chwilę poświęcił na osobiste wspomnienia, a pod koniec przemowy wygłosił szokującą refleksję natury politycznej:

Polska kultura prawna i przemiany po 1989 r. zostały zainspirowane i były wspierane przez niemiecką myśl prawniczą. Na tym opierało się konstruowanie w Polsce nowoczesnego państwa prawa, mechanizmów ochrony praw człowieka i demokracji. Na tym opieraliśmy naszą integrację europejską.

Ale to powoduje – po stronie mentora – także szczególną odpowiedzialność. Jak w przypowieści z »Małego Księcia«. Jeśli oswoi się zwierzątko, to nie można go później porzucić.

Mam na myśli odpowiedzialność za to, aby rzetelnie, a tym samym także krytycznie oceniać sytuację w Polsce. Czy doświadczenia historyczne nie stały się po prostu wygodną wymówką, aby nic nie mówić?

Pojawia się także ton: przymknijmy oko na nadużycia, bo biznes na nas naciska, aby uruchomić jak najszybciej polskie środki z Krajowego Planu Odbudowy. Czy to jest przejaw odpowiedzialności za całą Unię Europejską, jako wspólnoty opartej na wartościach?

Aktualny kryzys w Polsce już teraz oznacza wiele złego dla Polaków, sędziów, prokuratorów, działaczy społecznych. Ale on może stać się także zarzewiem kryzysu egzystencjalnego dla Unii Europejskiej. Właśnie ze względu na tragiczne doświadczenia historyczne, właśnie na Niemcach i na Republice Federalnej Niemiec spoczywa szczególna odpowiedzialność za przyszłość Unii Europejskiej – całej Europy, w tym państw na wschód od dawnej Żelaznej Kurtyny.

Adam Bodnar najwyraźniej dostrzega to, że Niemcy, którzy dziś rządzą w Unii Europejskiej, przestają ukrywać, iż uważają się za nadludzi (niem. Übermenschen), traktując Polaków jako podludzi (niem. Untermenschen), przy czym postanowił ustawić się w roli…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!