Wiadomości

Blokada mównicy i przepychanki w parlamencie Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Blokada trybuny parlamentarnej i przepychanki między deputowanymi towarzyszyły debacie w Radzie Najwyższej Ukrainy nad prezydenckim projektem ustawy o reintegracji Donbasu. Jednym z punktów sporu jest zapis o kluczowej roli porozumień mińskich.

W związku z blokadą trybuny przewodniczący parlamentu Andrij Parubij zamknął posiedzenie i przeniósł rozpatrzenie projektu ustawy na następny dzień. Po tych zdarzeniach do Rady Najwyższej przybył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który spotkał się z posłami bloku swojego imienia. 

Trybunę zablokowała partia Samopomoc, na czele której stoi oponent polityczny Poroszenki, mer Lwowa Andrij Sadowy. Wiceprzewodnicząca parlamentu z ramienia tego ugrupowania, Oksana Syrojid, oświadczyła, że nalega ono na przyjęcie jego własnego projektu ustawy o reintegracji Donbasu, w którym umieszczona będzie konkretna data początku rosyjskiej agresji i okupacji części Ukrainy. 

Przewodniczący Parubij oświadczył, że nie rozumie tej sytuacji, jednak zapewnił, że dokumenty o reintegracji zostaną przyjęte.

– Jak tylko deputowani Samopomocy zobaczyli, że na sali są głosy konieczne do uznania Rosji za agresora i wyznaczenia strategii deokupacji Donbasu, rzucili się do blokowania trybuny, urządzając święto dla rosyjskich polityków i mediów – komentował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow. 

Prezydencki projekt ustawy o reintegracji Donbasu uznaje Rosję za agresora i mówi, że Ukraina nie odpowiada za działania Moskwy na tym terenie. Podkreśla się w nim m.in., że w dążeniach do odnowienia jedności terytorialnej państwa władze w Kijowie „za priorytetową” uważają realizację mińskich porozumień na rzecz uregulowania konfliktu w Donbasie. 

Ten zapis także wywołuje niezadowolenie niektórych sił politycznych, które twierdzą, że Ukraina nie może uznać porozumień z Mińska za zobowiązanie prawne, gdyż podpisali się pod nimi przedstawiciele nieuznawanych przez Kijów władz separatystów. 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!