Europa Islam Wiadomości

Blisko połowa mieszkańców Niemiec uważa, że ich kraj jest infiltrowany przez islam

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

40 proc. Niemców uważa, że ich kraj jest infiltrowany przez islam, a dwie trzecie zarzuca rządowi, iż bardziej troszczy się o uchodźców niż o własnych obywateli – wynika z raportu Fundacji Friedricha Eberta cytowanego w niemieckich gazetach.

28 proc. obywateli Niemiec uznało za prawdziwe zdanie: “W Niemczech nie można swobodnie wyrażać swoich poglądów, nie narażając się na kłopoty”. Taki sam odsetek obywateli akceptuje ocenę: “Partie rządzące krajem oszukują naród”.

O wynikach raportu, sporządzonego przez zbliżoną do SPD fundację, informują we wtorek między innymi “Frankfurter Allgemeine Zeitung” i “Sueddeutsche Zeitung”.

Raport opiera się na ankiecie przeprowadzonej przez Instytut Badania Konfliktów i Przemocy Uniwersytetu Bielefeld, w której uczestniczyło 1 896 Niemców.

Autorzy raportu są zdania, że “klasyczne” skrajnie prawicowe postawy są stopniowo zastępowane przez “unowocześnioną wersję” skrajnie prawicowej ideologii opierającą się na “teoriach spiskowych wobec islamu, przekonaniu o istnieniu dyktatu opinii oraz na obrzucaniu elit wyzwiskami”.

“Nowa prawica” przekazuje, posługując się pojęciami “tożsamość” i “sprzeciw”, nacjonalistyczno-ludową ideologię w sposób bardziej subtelny, niż miało to miejsce w przypadku otwartego prawicowego ekstremizmu– czytamy w “FAZ”.

Autorzy raportu zwracają uwagę na silne podziały w społeczeństwie w kwestii uchodźców. 56 proc. ankietowanych oceniło pozytywnie fakt przyjęcia przez Niemcy wielu imigrantów, 24 proc. uznało to za częściowo dobre. Tylko 20 proc. oceniło źle politykę przyjmowania uciekinierów, a jedynie 6 proc. uważa, że uchodźcy wpłynęli negatywnie na ich własny styl życia. Co czwarty Niemiec obawia się natomiast, że w przyszłości dojdzie do obniżenia poziomu życia w ich kraju.

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!