Wiadomości

Blisko, coraz bliżej… Czołgi K2 i haubice K9 już za kilka dni przybędą do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pierwsze koreańskie czołgi K2 i haubice samobieżne K9A1 zostaną dostarczone Polsce najprawdopodobniej 2 grudnia, jeszcze w tym tygodniu – dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl.

Jak dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl pierwsze czołgi K2 i haubice K9A1 zostaną dostarczone Polsce najprawdopodobniej 2 grudnia, jeszcze w tym tygodniu. Wcześniej zakładano, że sprzęt zostanie dostarczony nieco później, bo około 10 grudnia.

Portal przypomina przy okazji, że Polska podpisała umowy ramowe na dostawę łącznie 1000 czołgów K2 i K2PL z koncernem Hyundai Rotem oraz 672 haubic K9A1/K9PL z firmą Hanwha Defense w lipcu br. W sierpniu podpisano pierwsze umowy wykonawcze, na dostawę 180 czołgów K2 i 212 haubic K9A1. Pierwsza z nich ma zostać zrealizowana do 2025 roku i opiewa na kwotę 3,43 mld USD, druga obejmuje kwotę 2,4 mld USD i będzie realizowana do 2026 roku. Obie umowy obejmują pakiety logistyczne, szkoleniowe oraz znaczne ilości amunicji dla pozyskiwanych wozów bojowych.

Zarówno czołgi K2, jak i haubice K9A1 zostaną wyprodukowane w Republice Korei. Haubice K9A1 otrzymają polski system zarządzania walką i kierowania ogniem Topaz Grupy WB, również czołgi K2 będą wyposażone, jak zapewniała Agencja Uzbrojenia, w „systemy łączności zapewniające wymianę informacji we wszystkich relacjach dowodzenia i współdziałania wojsk pancernych i zmechanizowanych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”.

W połowie października szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że pierwsze czołgi K2 i haubice K9A1 zostaną dostarczone do jednostek podległych 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej – do batalionu czołgów 20. Brygady Zmechanizowanej oraz 11. Mazurskiego Pułku Artylerii.

Gdzie trafią koreańskie czołgi K2? Błaszczak uchylił rąbka tejemnicy

W drugim etapie realizacji umów ramowych dostarczane będą czołgi K2PL i haubice K9PL, dostosowane do krajowych wymogów i produkowane przez polski przemysł obronny w ramach współpracy. Konstrukcja haubic K9PL zostanie oparta na nowej wersji haubic K9, dysponującej automatem ładowania.

Wiadomo, gdzie w Polsce mają być produkowane czołgi K2 i armatohaubice K9

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!