Wiadomości

Błaszczak: Zwiększamy liczebność armii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jesienią zaprezentujemy mechanizm, który pozwoli na zwiększenie liczebności Wojska Polskiego i zapewni możliwość wyposażenia go w nowoczesny sprzęt – zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak. MON szacuje, że liczba żołnierzy zawodowych wzrośnie do 250 tys., a żołnierzy WOT do 50 tys.

Błaszczak w Polskim Radiu 24 podkreślił, że jesienią tego roku zaprezentowana zostanie ustawa przygotowywana w ramach Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. – Te dokumenty stworzą podstawy do zwiększenia liczebnego Wojska Polskiego, a zasadniczym elementem tej ustawy będzie mechanizm finansowania – podkreślił szef MON.

Jak zaznaczył, nakłady na obronność będą się zwiększać. Zwrócił uwagę, że w 2020 roku wyniosły 2,37 proc. PKB. – To był rekord, jeżeli chodzi o nakłady na obronność, i to jest wciąż zbyt mało. Oczywiście, mamy ustawę, która zakłada, że do 2030 roku 2,5 proc. PKB będziemy wydawać na obronność, ale to też są jeszcze zbyt niskie kwoty – powiedział.

– Mechanizm zaprezentujemy jesienią. Ten mechanizm pozwoli nam na zwiększenie liczebności Wojska Polskiego – szacujemy, że do 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – i zapewni nam możliwość wyposażenia wojska w nowoczesny sprzęt – podkreślił minister obrony.

Zapewnił, że nie odbędzie się to kosztem dotychczasowych programów, tylko będą to dodatkowe pieniądze.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!