Wiadomości

Błaszczak: Wystosowaliśmy zapytanie ofertowe dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E Apache

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wystosowaliśmy zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E Apache w najnowszej wersji Guardian na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych. Wraz ze śmigłowcami pozyskamy również transfer technologii – poinformował w mediach społecznościowych wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

„Kolejne dobre wieści! Wystosowaliśmy zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E APACHE w najnowszej wersji GUARDIAN na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych. Wraz ze śmigłowcami pozyskamy również transfer technologii” – napisał Błaszczak w czwartek na Twitterze.

– Zwróciłem się również o to, żeby ten czas, który będzie poświęcony produkcji śmigłowców był wypełniony leasingiem śmigłowców z wyposażenia US Army – poinformował szef MON po rozmowie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Wyraził nadzieję, że negocjacje potrwają krótko i zakończą się sukcesem.

Błaszczak powiedział także, że pierwsze śmigłowce trafią do 18 Dywizji Zmechanizowanej – jak tłumaczył, wynika to z tego, że dywizja ta będzie również wyposażona w czołgi Abrams, a „Apache świetnie współpracują z Abramsami”. – Razem stanowią olbrzymią siłę, oczywiście siłę oporu – bo chodzi nam o to, żeby odstraszyć przeciwnika – podkreślił.

Pytany o inne plany rozwoju Sił Zbrojnych w tej dziedzinie Błaszczak powiedział, że „mamy całą gamę pomysłów”. – Przede wszystkim zamawiamy śmigłowce wsparcia w polskich zakładach – w PZL Świdnik i PZL Mielec – ale jeżeli chodzi o śmigłowce uderzeniowe, najlepsze na świecie są Apache – podkreślił.

Szef MON dodał, że o decyzji zaważył fakt dostosowania amerykańskich śmigłowców do współpracy z czołgami Abrams. “Apache i Abramsy stanowią tamę nie do przerwania – właśnie na tym nam zależy” – stwierdził.

Śmigłowce produkcji Boeinga AH-64E Apache to podstawowe śmigłowce szturmowe używane od lat 80. XX w. przez armię amerykańską. Pierwszy egzemplarz powstał w 1983, a od tego czas śmigłowce są nieustannie rozwijane. Wykorzystywane bojowo były m.in. podczas operacji “Just Cause” w Panamie – był to ich chrzest bojowy, a także podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., gdzie zniszczyły dużą część irackich sił pancernych. Poza USA śmigłowce Apache są wykorzystywane m.in. przez Wielką Brytanię, Izrael, Arabię Saudyjską, Koreę Południową, Japonię czy Tajwan.

Wersja AH-64E Guardian do służby weszła w 2011 roku. W porównaniu do starszych modeli ma wzmocnione silniki, jest także wyposażona w system JTIDS zarządzający wymianą informacji na polu walki; ma ulepszone zdolności komunikacyjne – w tym na przykład zdolność do kontrolowania bezzałogowych dronów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!