Wiadomości

Błaszczak: Wszystkie koreańskie czołgi K2 będą w północno-wschodniej części kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Wszystkie 180 czołgów K2, które trafią do Polski z Korei Południowej, będzie na wyposażeniu 16 Dywizji Zmechanizowanej, trafią do jednostek w Morągu, Braniewie i odtwarzanej jednostki w Ostródzie – zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn.

We wtorek do Gdyni przypłynął pierwszy transport czołgów i armatohaubic wyprodukowanych w Korei Południowej. W piątek premier Mateusz Morawiecki i minister Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystym przekazaniu części uzbrojenia jednostkom na Warmii i Mazurach.

– To jest docelowe miejsce, w którym będą te czołgi. Trafią do 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, do Morąga i do odtwarzanej jednostki w Ostródzie (…) Teren pod jednostkę w Ostródzie już został przejęty przez Wojsko Polskie – powiedział Błaszczak.

Wszystkie czołgi K2 decyzją ministra Błaszczaka będą na wyposażeniu 16 Dywizji Zmechanizowanej. – To jest bardzo nowoczesna, bardzo dobra broń, jeszcze do tego w rękach doświadczonych żołnierzy. To jest gwarancja bezpieczeństwa Polski, to jest skuteczna broń odstraszająca agresora – powiedział minister.

Szef MON zapowiedział, że w poniedziałek do 11 Pułku Artylerii w Węgorzewie trafią koreańskie armatohaubice K9. Dodał, że jednostki wchodzące w skład 16 Dywizji Zmechanizowanej ściśle współpracują z 18 Dywizją Zmechanizowaną, która także jest i będzie wyposażana w nowoczesny sprzęt. – Wzmacniamy wschodnią część kraju (…) Nowoczesny sprzęt trafia na wschód, do 16 i do 18 Dywizji Zmechanizowanej. To jest nasz priorytet, by wzmocnić wschodnią część naszego kraju – wyjaśnił Błaszczak.

W lipcu szef MON zatwierdził umowy ramowe na zakup czołgów K2, armatohaubic K9 i samolotów szkolno-bojowych FA-50 z Korei Południowej. Zawarta w sierpniu umowa wykonawcza na zakup czołgów K2 od koncernu Hyundai Rotem przewiduje dostawę 180 wozów w latach 2022-2025, r. wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji. W dalszej kolejności resort zapowiedział zakup ponad 800 czołgów w wariancie K2PL, którego produkcja ma się rozpocząć w Polsce w 2026 r. Docelowo także czołgi z pierwszej partii mają zostać doprowadzone do wersji K2PL.

Błaszczak podkreślił, że Wojsko Polskie nie tylko jest doposażane sprzętowo, ale też rozrasta się liczebnie. Aby zachęcić jak najwięcej ludzi do służby wojsko przygotowuje kolejną edycję akcji „Trenuj z wojskiem”, w której będzie brało udział więcej jednostek, a tym samym więcej ludzi będzie mogło sprawdzić swoją kondycję. Błaszczak zapowiedział, że akcja „Trenuj z wojskiem” będzie przeprowadzana w czasie ferii i – za zgodą rodziców – będą w niej mogły wziąć udział osoby 15-letnie.

Szef MON mówił też o wzywaniu żołnierzy rezerwy pasywnej na szkolenia. Przyznał, że teraz dotyczy to lekarzy, informatyków, czy sanitariuszy. – Jeśli chodzi o ludzi, którzy nie pełnili służby wojskowej, a jedynie byli na kwalifikacji wojskowej, to oni będą wzywani co najwyżej na dwudniowe, weekendowe szkolenia. Chodzi o realne dane, żeby sprawdzić, jakim potencjałem polskie państwo dysponuje – powiedział minister.

/Radio Olsztyn/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!