Wiadomości

Błaszczak: Wojsko Polskie powinno liczyć co najmniej 200 tys. żołnierzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

15 sierpnia o godz. 14 w Katowicach rozpocznie się defilada Wierni Polsce, w której udział weźmie 2600 żołnierzy. Ulicami miasta przejedzie ponad 185 pojazdów, a nad głowami gości przeleci ponad 60 statków powietrznych.

– Budujemy potencjał polskiej armii. Moje cele, jako szefa MON, sprowadzają się do trzech zagadnień: po pierwsze, Wojsko Polskie musi być liczniejsze. Dzisiaj przekraczamy niewiele ponad 100 tys. żołnierzy. Wspólnie z WOT, to ok. 120 tysięcy. Powinniśmy mieć ponad 200 tys. żołnierzy. Po drugie Wojsko Polskie musi mieć nowocześniejszy sprzęt – dlatego kupujemy F-35. Wreszcie, Wojsko Polskie musi być silniej osadzone w realiach paktu NATO – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu 24.

Sposobem realizacji tego celu ma być – według Błaszczaka – kampania „zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. Minister obrony przypomniał, że obecnie polska armia liczy niewiele ponad 100 tysięcy wojskowych.

Tymczasem przed nami Święto Wojska Polskiego. Szef MON przypomniał, że „defilada w święto Wojska Polskiego odbędzie się w Katowicach w 100 lat po wybuchu Powstań Śląskich”.

– To niezwykłe wydarzenie w historii Polski. Ślązacy ginęli w imię tego, że chcieli być częścią Polski, a śląskość to polskość. Na wschód od Wisły ćwiczą wojska NATO. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo naszych państw. My nie rezygnujemy z żadnej części naszego kraju, dlatego odbudowujemy dywizję stacjonującą na wschód od Wisły – przyznał.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!