Wiadomości

Błaszczak: W piątek podpisanie umów wykonawczych na czołgi K2 i armatohaubice K9

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– W piątek z Koreą Południową podpisujemy umowy wykonawcze związane z wyposażeniem Wojska Polskiego w czołgi K2 i armatohaubice K9 – poinformował w rozmowie z polskatimes.pl wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podpisanie umowy odbędzie się w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie). – Umowy dotyczące czołgów K2 z pakietem opiewają na 3,37 mld dolarów, zaś jeśli chodzi o armatohaubice K9 z pakietem – 2,4 mld dolarów – przekazał wicepremier, szef MON.

Wicepremier i szef MON podkreślił, że jeszcze w tym roku zostaną dostarczone przez koreańskiego producenta pierwsze egzemplarze tego sprzętu dla polskiej armii. – To będzie umowa, która wypełnia ramy umowy podpisanej wcześniej – dotyczyć będzie 180 czołgów K2 i 212 armatohaubic K9, czyli odpowiedników polskich Krabów. Armatohaubic Krab będziemy kupować tyle, ile wyprodukuje polski przemysł zbrojeniowy – dodał.

– Cały pakiet dotyczący czołgów K2 opiewa na 3,37 mld dolarów netto, zaś jeśli chodzi o cały pakiet armatohaubic K9 – 2,4 mld dolarów – przekazał wicepremier, szef MON.

Mariusz Błaszczak poinformował, że jeszcze w tym roku podpiszemy umowy dotyczącą samolotów FA50. – Pierwsze z nich trafią do Polski w przyszłym roku – będzie to 12 sztuk. Będą stacjonować na lotnisku wojskowym w Mińsku Mazowieckiem – powiedział.

– Czołgi K9 trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej w woj. warmińsko-mazurskim – będą stacjonować w 20. Brygadzie Zmechanizowanej, czyli w Morągu – to właśnie tam w piątek podpiszemy umowy z Koreą Południową – dodał wicepremier i minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak poinformował, że czołgi K9 będą bazować także w nowym miejscu, czyli w Ostródzie. – Jednostka wojskowa w Ostródzie została zlikwidowana przez rząd PO-PSL w 2011 roku. Ten rok był zły dla Wojska Polskiego, ponieważ właśnie wtedy rząd PO-PSL zlikwidował wiele jednostek – garnizon w Ostródzie, ale także 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki, pułk w Suwałkach, brygadę w Lublinie oraz batalion w Siedlcach. Tak się złożyło, że te jednostki były położone na wschód od Wisły, a przypomnę, że już w 2008 roku śp. prezydent Lech Kaczyński przestrzegał przed odbudową imperium rosyjskiego przez Putina. Donald Tusk uznał jednak, że zagrożenia nie ma i likwidował jednostki wojskowe – powiedział wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

Czytaj też:

Zatwierdzono kontrakty na dostawy koreańskiego sprzętu dla Sił Zbrojnych RP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!