Wiadomości

Błaszczak: Podwoiliśmy wartość zamówień dla polskiego przemysłu zbrojeniowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Praktycznie podwoiliśmy wartość zamówień kierowanych do polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podkreślił wysokie kompetencje polskich firm zbrojeniowych.

Minister obrony narodowej, który w sobotę był gościem PR24, wymienił w tym kontekście śmigłowce dla wojsk specjalnych, zamówione w Mielcu oraz śmigłowce dla Marynarki Wojennej, zamówione w Świdniku.

– To cała gama produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego, a więc Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To są na przykład karabinki Grot, pistolety Vis, produkowane w Radomiu, armatohaubice Krab, produkowane w Stalowej Woli, moździerze samobieżne Rak ze Stalowej Woli, wozy bojowe, produkowane przez firmę Rosomak – powiedział szef MON.

Pytany o umowę na zakup pojazdów do transportu zestawów Patriot, które mają być podstawą systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, szef MON zapewnił: „Rakiety zgodnie z umową trafią do Polski za trzy lata, tyle trwa proces produkcyjne. Za trzy lata będzie gotowy cały system, pojazdy do transportu, wyrzutnie”.

W marcu 2018 r. Błaszczak podpisał umowę na zakup zestawów Patriot. W pierwszej z dwóch planowanych faz kupiono dwie baterie (w tym 16 wyrzutni i ponad 200 pocisków) za 4,75 mld dol., czyli ok. 16,6 mld zł.

Według ministra obrony narodowej polski przemysł zbrojeniowy ma wysokie kompetencje. Błaszczak podkreślił, że polska aktywność na misjach zagranicznych, a także wspólne ćwiczenia z wojskami sojuszniczymi. To też okazja do prezentowania produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!