Wiadomości

Błaszczak: Podpisałem zapytanie ofertowe dot. pozyskania około 500 wyrzutni M142 HIMARS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska zamierza nabyć około 500 wyrzutni M142 HIMARS na potrzeby ponad 80 baterii systemu HOMAR – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

“Zwiększamy zdolności wojsk rakietowych i artylerii! Podpisałem zapytanie ofertowe LOR dot. pozyskania około 500 wyrzutni M142 HIMARS na potrzeby ponad 80 baterii systemu HOMAR. Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką” – napisał na twitterze Błaszczak.

HIMARS to skrót od High Mobility Artillery Rocket System, czyli System Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności. Jest to system mobilnych wyrzutni, wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS-U/AW i ATACMS.

To wieloprowadnicowy system rakietowy, zdolny do rażenia celów na odległości do 300 km. Wyrzutnia pocisków znajduje się na opancerzonej, lekkiej ciężarówce. System pozwoli na wykonywanie głębokich uderzeń rakietowych. Stanowi to niezwykle ważny element realizacji programu modernizacji Sił Zbrojnych W lutym 2019 roku została podpisana umowa na dostawę 20 wyrzutni HIMARS.

Podpisano polsko-amerykańską umowę na zakup systemu rakietowego HIMARS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!