Historia Wiadomości

Błaszczak na uroczystościach rocznicy forsowania Odry „Nigdy nie wolno nam zapomnieć o krwi i poświęceniu polskiego żołnierza”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pamiętamy o nich, o ich ofierze krwi, o ich zaangażowaniu, o tym, że walczyli za wolną Polskę – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości 74. rocznicy forsowania Odry w Gozdowicach (woj. zachodniopomorskie), wspominając poległych żołnierzy.

Zaznaczył, że „pamięć dla tych, którzy polegli, jest wieczna” i to ich ofiara „kształtuje polską tożsamość narodową”, a także podkreślił, jak ważne jest „oddawanie im hołdu, pamiętanie o ich ofierze na co dzień”.

Szef MON podkreślił też rolę młodzieży w zachowaniu pamięci o polskich żołnierzach. – To bardzo ważne dla naszej wzajemnej, wspólnej przyszłości, bo (…) tworzymy wspólnotę narodową – powiedział Błaszczak. Przypomniał też o ofiarach cywilnych podczas II wojny światowej; podkreślił brutalność zarówno okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej. – Prawda jest w tym wszystkim najważniejsza – mówił.

– Stoimy w miejscu, w którym przed 74 laty decydowały się ostatnie dni, tygodnie przed upadkiem zbrodniczego, nazistowskiego reżimu – wskazał minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Przypomniał, że wielu żołnierzy biorących udział w walkach „nie zdążyło do armii gen. Andersa”, a 1. Armia Wojska Polskiego „była dla nich szansą na to, aby wrócić do Polski”. – Jest dla mnie dzisiaj zaszczytem jako ministra, ale przede wszystkim jako mieszkańca tej ziemi (…), że mogę ukłonić się nisko tym z bohaterów, którzy tutaj o Polskę walczyli, opatrzność pozwoliła im przeżyć i są dzisiaj tutaj z nami – powiedział szef MSWiA. Dodał, zwracając się do kombatantów, że to oni są „wzorem” dla swoich następców – polskich żołnierzy.

– Wasza krew, wasz pot, wasze poświęcenie, wasze umiłowanie ojczyzny ma dzisiaj w oczach rządzących taką samą wartość, jak krew, pot, poświęcenie żołnierza spod Tobruku, spod Monte Cassino, marynarza spod Narwiku, podwodniaków, którzy walczyli na morzach i oceanach, jak każdego polskiego żołnierza – mówił Brudziński. Podkreślił, że „krwi polskiego żołnierza nie wolno dzielić, nie wolno wartościować”.

– Nigdy nie wolno nam zapomnieć o krwi i poświęceniu polskiego żołnierza, nigdy nie wolno nam zapomnieć, że tu jest Polska, że ten skrawek najdalej na zachód wysuniętej najjaśniejszej Rzeczpospolitej jest świętością, świętością okupioną krwią polskich żołnierzy, polskich bohaterów – powiedział szef MSWiA. Dodał, że „nigdy nie wolno nam zapomnieć”, jakim poświęceniem „musieliśmy naszą niepodległość, naszą suwerenność okupić”.

Forsowanie Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic było częścią Operacji Berlińskiej 1. Frontu Białoruskiego. Rozpoczęło się 16 kwietnia 1945 r., a zakończyło cztery dni później rozbiciem niemieckich wojsk przez oddziały polskie wchodzące w skład tzw. odrodzonego Wojska Polskiego, sformowanego w latach 1943-1944 na terenie ZSRR. W wyniku walk poległo około 2 tys. polskich żołnierzy, których szczątki spoczywają na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!