Wiadomości

Błaszczak: Dziś do portu w Gdyni dopłynęło kolejnych 12 haubic K9 i 5 czołgów K2

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do Polski dotarła kolejna dostawa haubic K9 i czołgów K2. Trafią do 16 Dywizji Zmechanizowanej.

W sumie na wyposażenie Wojska Polskiego ma trafić 1000 czołgów K2 i K2PL oraz 672 haubice K9A1/K9PL. Pierwsza partia koreańskich czołgów oraz haubic dotarła do Polski 6 grudnia ubiegłego roku.

“Wojsko Polskie coraz silniejsze! Dziś rano do portu w Gdyni dopłynęło kolejnych 12 haubic K9 i 5 czołgów K2, które zamówiliśmy w ubiegłym roku w Korei Południowej. To istotne wzmocnienie potencjału naszej artylerii i wojsk pancernych” – poinformował na twitterze wiceprezmier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Przypomnijmy, Polska podpisała umowy ramowe na dostawę łącznie 1000 czołgów K2 i K2PL z koncernem Hyundai Rotem oraz 672 haubic K9A1/K9PL z firmą Hanwha Defense w lipcu ubiegłego roku. W sierpniu podpisano pierwsze umowy wykonawcze, na dostawę 180 czołgów K2 i 212 haubic K9A1. Pierwsza z nich ma zostać zrealizowana do 2025 roku i opiewa na kwotę 3,43 mld USD, druga obejmuje kwotę 2,4 mld USD i będzie realizowana do 2026 roku. Obie umowy obejmują pakiety logistyczne, szkoleniowe oraz znaczne ilości amunicji dla pozyskiwanych wozów bojowych. Zarówno czołgi K2, jak i haubice K9A1 zostaną wyprodukowane w Republice Korei.

W drugim etapie realizacji umów ramowych dostarczane będą czołgi K2PL i haubice K9PL, dostosowane do krajowych wymogów i produkowane przez polski przemysł obronny w ramach współpracy. Konstrukcja haubic K9PL zostanie oparta na nowej wersji haubic K9, dysponującej automatem ładowania.

Wiadomo, gdzie w Polsce mają być produkowane czołgi K2 i armatohaubice K9

K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Jego uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa kal. 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM). Zaawansowany system kierowania ogniem czołgu zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach.

Opancerzenie czołgu K2 już w standardowej konfiguracji, które może być dodatkowo uzupełnione przez aktywne systemy ochrony typu soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS), zapewnia wysoką odporność balistyczną i przeciwminową. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Czołg charakteryzuje się relatywnie niską masą wynoszącą 55 ton oraz zastosowaniem zawieszenia hydropneumatycznego.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!