Wiadomości

Błaszczak: Apache i Abramsy mają zamknąć Bramę Brzeską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Chodzi o zamknięcie Bramy Brzeskiej, czyli tej części terytorium, która historycznie była wykorzystywana przez Rosjan do ataku na Polskę”

W najbliższych tygodniach rozpocznie się szkolenie polskich pilotów na śmigłowcach Apache; pierwsze osiem maszyn trafi ze Stanów Zjednoczonych do naszego kraju – do 18 Dywizji Zmechanizowanej – na początku przyszłego roku.

W środę w Polskim Radiu Mariusz Błaszczak wyjaśnił, że śmigłowce Apache będą współpracowały z czołgami Abrams, które wejdą w skład wyposażenia polskiego wojska. Podkreślił, że Amerykanie wypożyczają nam sprzęt ze swoich bieżących zasobów. – A to towar deficytowy – dodał.

– Naszym celem jest stworzenie bardzo silnej jednostki wojskowej wyposażonej w czołgi Abrams. Jeszcze w tym miesiącu będą pierwsze Abramsy amerykańskie w Polsce, trafią do 18 Dywizji Zmechanizowanej, czyli rozlokowanej na wschodzie naszego kraju, i razem z śmigłowcami Apache, śmigłowcami uderzeniowymi – tłumaczył szef MON.

– Chodzi o zamknięcie Bramy Brzeskiej, czyli tej części terytorium, która była wykorzystywana przez Rosjan historycznie do ataku na Polskę. Taka bariera złożona z żołnierzy Wojska Polskiego wyposażonych w Abramsy i Apache, czyli w bardzo nowoczesne i skuteczne czołgi oraz śmigłowce – będzie nie do przebicia – mówił Błaszczak. Osiem amerykańskich śmigłowców Apache ma zostać w Polsce do czasu zakupu przez nasz kraj 96 własnych helikopterów tego typu.

Wicepremier przypomniał, że jeszcze w tym miesiącu do Polski trafią kolejne zestawy Himars zamówione jeszcze w 2019 roku. – Teraz negocjujemy kolejną transakcję, dotyczącą 500 takich wyrzutni. Kongres USA wyraził zgodę; negocjujemy także współprodukcję tych zestawów – wyjaśnił.

– Jesteśmy w stanie stworzyć w ciągu dwóch lat najsilniejsza armię lądową w Europie. Chcemy stworzyć taką silną armię Polski, by Rosja nie zdecydowała się na zaatakowanie naszego kraju – zapewnia minister obrony.

/PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA, PORTAL TVP.INFO/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!