Wiadomości

Bitwa o Sławiańsk i Kramatorsk – Rosjanie nacierają od strony Izjumu w kierunku na Barwinkowe /mapa, filmy/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wydaje się, że bitwa o Sławiańsk i Kramatorsk może okazać się rozstrzygającą o wyniku wojny. Przy tym prawdopodobnie możemy już mówić o jej wstępnej fazie. „Na kierunku Sławiańska wróg próbuje wznowić ofensywę. W kierunku na Barwinkowe odnotował częściowy sukces, posunął się o 7 km, przejął kontrolę nad wsią Brażkiwka. Zaatakował również batalionową grupą taktyczną 1 Pułku Pancernego w kierunku miejscowości Sulihiwka, ale bez powodzenia” – poinformował dziś rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Cel tych działań jest oczywisty – chodzi o wyjście na tyły zgrupowania wojsk ukraińskich skoncentrowanych w tej części Donbasu (obwodów donieckiego i ługańskiego), która pozostaje w rękach sił ukraińskich i której centrum stanowią miasta Sławiańsk i Kramatorsk. W działaniach tych biorą udział – jak czytamy w cytowanym powyżej komunikacie – “pododdziały 6. i 20. Armii Ogólnowojskowych, 1. Armii Pancernej, Floty Bałtyckiej i Północnej”.

Wydaje się, że natarcie na Barwinkowe ostatecznie zostało powstrzymane, o czym świadczy chociażby poniższy film:

„Aby usprawnić ruch wojsk na kierunku i zapewnić przeprawę przez rzekę Doniec [przeciwnik] pracuje nad odbudową mostu w mieście Izjum. Na kierunkach donieckim i ługańskim okupanci koncentrują swoje wysiłki na przejęciu kontroli nad rejonami miast Popasna i Rubiżne, ustanowieniu pełnej kontroli nad Mariupolem i przygotowaniu działań ofensywnych w pobliżu miejscowości Złota Niwa” – mogliśmy przeczytać w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!