Wiadomości

Bitwa o Sarakib wkracza w decydującą fazę /mapa/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wspierane przez Rosjan i Irańczyków syryjskie siły rządowe atakują pozycje wspieranych przez Turcję bojowników w rejonie miasta Sarakb, ważnego węzła komunikacyjnego, w pobliżu którego biegnąca z Latakii autostrada M4 łączy się z autostradą M5 (trasa Dzamaszek – Aleppo).

Przypomnijmy, że przedwczoraj wieczorem syryjskie siły rządowe podjęły natarcie na wioskę Dżobas, znajdującą się na południowy-zachód od miasta Sarakib, do którego to niedługo przedtem wjechała duża kolumna wojsk tureckich i wokół którego znajdują się tureckie punkty obserwacyjne.

Atak odpierały oddziały Hajat Tahrir asz-Szam, ale wkrótce do walki włączyć się miały także wojska tureckie, w tym 155-milimetrowe samobieżne haubice Firtina. Nie jest pewne, czy to Turcy jako pierwsi otworzyli ogień, czy odpowiedzieli na ostrzał artylerii syryjskiej, tak czy inaczej – miało dojść do wymiany ognia artyleryjskiego. Nad polem bitwy podobno pojawiły się tureckie myśliwce F-16.

Jeszcze przed północą syryjskie siły rządowe zdobyły nie tylko Dżobas, ale także leżącą nieco bardziej na zachód wioskę San. W ten sposób zbliżyły się one na odległość ok. trzech kilometrów od autostrady M4. Z kolei wczoraj w ciężkich przedpołudniowych bojach syryjskim siłom rządowym udało się wyprzeć bojowników ze wsi Turunba (na północ od Dżobas) i zbliżyć się do autostrady M4 dosłownie na odległość kilkuset metrów.

Jeszcze w ciągu wczorajszego dnia, a konkretnie we wczesnych godzinach popołudniowych wojska rządowe przerwały się przez autostradę M4, zdobyły wieś An-Najrab i znalazły się w odległości zaledwie 7,5 km od Idlibu, stolicy prowincji. Równocześnie pojawiły się doniesienia, że milion Syryjczyków, uciekając przed armią syryjską, zmierza w kierunku tureckiej granicy.

Trudno powiedzieć, jak wielkie straty poniosły we wczorajszych walkach zmagające się strony, ale z dostępnych w sieci zdjęć i filmików należy wnosić, że były one ogromne. Wśród zabitych było też ośmiu Turków – siedmiu żołnierzy i jeden cywilny pracownik wojska.

Dziś rano nacierające wzdłuż autostrady M5 oddziały zdobyły wieś Tall Mardich i dotarły do południowych rogatek miasta Sarakib. Równocześnie jednostki armii syryjskiej podjęły natarcie w rejonie na zachód od Abu ad-Duhur. Według źródeł prorządowych armia zajęła wioski Balisa i Tall Ager. Trwają zaciekłe walki o wioski Tall asz-Szajh, Idris i Baris.

Przypomnijmy w tym miejscu, jak przebiegały walki w Idlibie i w zachodniej części prowincji Aleppo w ostatnich dniach:

Syryjskie siły rządowe nie zwalniają tempa i są już o krok od Idlibu

/wk, mapa: southfront.org/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!