Wiadomości

Bill Gates: wszystkie bogate kraje w 100 proc. muszą przerzucić się na sztuczną wołowinę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie sądzę, że 80 najbiedniejszych krajów będzie jadło syntetyczne mięso. Natomiast wszystkie bogate kraje powinny przerzucić się w 100 proc. na syntetyczną wołowinę. Można przywyknąć do różnicy smaku, a z czasem ten smak – jak twierdzą producenci – będzie się coraz bardziej poprawiał – przekonuje Bill Gates na łamach Technology Review.

Jak czytamy na portalu pch24.pl, amerykański filantrop-kapitalista od lat aktywnie inwestuje w rozwiązania pozwalające ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym z nich są wysiłki na rzecz odejścia od naturalnego mięsa, którego produkcja ma odpowiadać za 60 proc. emisji pochodzących z procesu wytwarzania żywności. W koncepcji założyciela Microsoftu, mięso ma zastąpić jego syntetyczny zamiennik, wytwarzany laboratoryjnie. Jednak w perspektywie walki ze zmianami klimatycznymi sztuczne mięso, czy mięso z in vitro, nie może stanowić jedynie modnego uzupełnienia tradycyjnej diety, ale całkowicie ją zastąpić.

– Wszystkie bogate kraje powinny przerzucić się w 100 proc. na syntetyczną wołowinę. Można przywyknąć do różnicy smaku, a z czasem ten smak – jak twierdzą producenci – będzie się coraz bardziej poprawiał – przekonuje Bill Gates. Jak to zrobić? W jego opinii „zielone korzyści są wystarczające by, w pewnym sensie zmienić zachowanie ludzi”, a dodatkowo poszczególne państwa powinny zastosować odpowiednie regulacje by „całkowicie zmienić zapotrzebowanie” na naturalne mięso.

W jego opinii, kwestię syntetycznego mięsa „należy śledzić każdego roku” i sprawdzać jak zmienia się wobec niej nastawienie. Jako jedną z głównych przeszkód na drodze do popularyzacji nowego produktu wskazuje sprzeciw koncernów mięsnych wobec używania sformułowania „mięso” w odniesieniu do żywności powstałej w laboratorium.

– Powstają ustawy mówiące, że musi zasadniczo nazywane śmieciowym jedzeniem, by zostać dopuszczone do sprzedaży. Nie chcą byśmy używali etykiety wołowiny – oznajmił.

/pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!