Wiadomości

Bill Gates w ramach walki z ociepleniem klimatu zasłoni słońce nad Szwecją

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bill Gates pochwalił plan naukowców z Uniwersytetu Havrarda dotyczący zasłonięcia Słońca w celu zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia. Pierwszy eksperyment może zostać przeprowadzony już w czerwcu bieżącego roku – czytamy na portalu nt.interia.pl.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zaproponowali radykalny eksperyment, który może znacząco zmniejszyć skutki globalnego ocieplenia. Bill Gates, założyciel Fundacji Billa i Melindy Gatesów oraz współzałożyciel Microsoftu uważa, że to dobry pomysł.

Projekt nazwany Stratospheric Controlled Perturbation Experiment (SCoPEx) to eksperyment naukowy, który ma pomóc lepiej zrozumieć możliwość zastosowania aerozoli stratosferycznych w dziedzinie geoinżynierii słonecznej. Eksperyment polega na zwiększeniu wierności symulacji (modelu komputerowego) geoinżynierii słonecznej w celu uzyskania odpowiedzi na istotne pytania związane z tym pojęciem. Aby w pełni zrozumieć zarówno ryzyko, jak i korzyści płynące z geoinżynierii słonecznej, uczeni muszą polegać na symulacjach.

Dlatego też w ramach eksperymentu SCoPEx będą zbierane ilościowe pomiary mikrofizyki aerozoli, wraz z chemią atmosferyczną, które są dwoma punktami o wysokiej niepewności w obecnych symulacjach. Bill Gates sfinansuje eksperymenty związane z blokowaniem światła słonecznego.

Eksperyment polega na przelocie balonem nad Szwecją w celu sprawdzenia, czy może on zablokować światło słoneczne w drodze na Ziemię – z nadzieją na stworzenie nowego sposobu walki ze zmianami klimatycznymi.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zamierzają rozpocząć pierwsze testy w czerwcu tego roku, choć będzie to tylko sprawdzenie instrumentów umieszczonych w balonie. Podczas lotu, będą oceniane reakcje chemiczne zachodzące w stratosferze za pomocą balonu, który będzie leciał na wysokości 10 km.

Ostatecznym celem jest spowolnienie tempa zmian klimatycznych. Gdy balon osiągnie swoją docelową wysokość, wyśle do atmosfery cząsteczki odbijające światło – mające blokować bezpośrednie promieniowanie słoneczne zanim dotrze w Ziemię.

Czytaj więcej na https://nt.interia.pl/technauka/news-bill-gates-zasloni-slonce-nad-szwecja-w-jakim-celu,nId,5017290

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!