Wiadomości

Bilans powodzi na zachodzie Niemiec: 106 ofiar śmiertelnych, wielu rannych i zaginionych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do co najmniej 106 wzrosła w piątek liczba ofiar śmiertelnych powodzi w dwóch landach na zachodzie Niemiec: Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie – wynika z danych policji i miejscowych władz.

W Nadrenii-Palatynacie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w piątek do 63.

„Obawiamy się, że będzie ich więcej” – powiedział w piątek rano rzecznik komendy policji w Koblencji.

Według danych MSW Wewnętrznych w Nadrenii Północnej-Westfalii zginęły co najmniej 43 osoby.

Przynajmniej 362 osoby zostały ranne w powiecie Ahrweiler, ok. 15 km na południe od Bonn.

Wśród ofiar powodzi znalazło się 12 mieszkańców ośrodka dla osób z upośledzeniem umysłowym w Sinzig w Nadrenii-Palatynacie. Po nawałnicy, która przeszła tamtędy w czwartek wieczorem, zaginęło 13 osób. Jedna z nich została uratowana i przewieziona do szpitala – poinformowała w piątek rzeczniczka MSW landu.

„Woda w ciągu minuty sięgnęła sufitu na parterze” – powiedział dyrektor zarządzający stowarzyszenia Lebenshilfe w tym regionie, Matthias Mandos, cytowany przez dziennik „Die Welt”.

Liczba osób uznanych za zaginione w mieście Bad Neuenahr-Ahrweiler została w czwartek wieczorem ustalona przez administrację powiatu na około 1300 – podaje w piątek „Die Welt”.

„Mamy nadzieję, że to się wyjaśni” – powiedziała rzeczniczka lokalnych władz. Sieć komórkowa została sparaliżowana, nie było więc zasięgu.

Według premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer nie można jeszcze oszacować dokładnych rozmiarów klęski. Obecnie woda wszędzie się cofa, więc odnajdywani są ludzie, którzy utonęli.

„I wtedy można już tylko płakać. To jest horror” – powiedziała premier.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!