Wiadomości

Bielan: Sprawa restytucji mienia dla obywateli amerykańskich jest zamknięta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jeśli chodzi o kwestię restytucji mienia dla obywateli amerykańskich, to ona jest regulowana umową polsko-amerykańską z 1960 r. i ta sprawa jest zamknięta – powiedział w radiowej Jedynce wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Bielan był pytany komentarz do słów sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, który powiedział: „Namawiam moich polskich kolegów do pójścia naprzód w sprawie kompleksowej restytucji prywatnej własności”.

Bielan zaznaczył, że dyskusja dotycząca kwestii reprywatyzacji mienia dla obywateli amerykańskich „wciąż się w Polsce toczy”.

– Jeśli chodzi o kwestię restytucji mienia dla obywateli amerykańskich, to ona jest regulowana umową polsko-amerykańską z 1960 r. i ta sprawa jest zamknięta (…). Rząd Stanów Zjednoczonych w 1960 r. wziął na siebie wszystkie roszczenia w tej sprawie – stwierdził Bielan.

Dodał, że Polska jest jednym z niewielu krajów regionu, który ma nieuregulowaną kwestię reprywatyzacji.

– Taka jest smutna prawda. W wyniku weta prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 2000 r. do dzisiaj mamy nieuregulowaną kwestię reprywatyzacji. Prędzej czy później będziemy musieli ją uregulować. Ale to dotyczy przede wszystkim polskich obywateli. Mówię o tym, że wtedy przyjęto ustawę w tej sprawie. Przegłosował parlament – Sejm i Senat – a prezydent ją zawetował – mówił wicemarszałek Senatu.

Mike Pompeo przebywa w Warszawie w związku z konferencją poświęconą problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, której uczestniczą delegacje z kilkudziesięciu krajów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!