Wiadomości

Biden: USA nie zniosą sankcji na Iran, by doprowadzić do rozmów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden stwierdził, iż USA nie zniosą sankcji na Iran, by doprowadzić do rozmów. „Najpierw muszą przestać wzbogacać uran” – potwierdził Biden.

Tym, który ma prawo stawiać warunki dot. porozumienia atomowego, jest Iran, ponieważ wypełnił on wszystkie swoje zobowiązania, a nie Ameryka i trzy kraje europejskie, bo to one nie wywiązały się ze swoich zobowiązań. Jeśli chcą, aby Iran wrócił do zobowiązań wynikających z umowy, Ameryka musi znieść całe embargo. Kiedy zobaczymy, że tak się stało, wracamy do porozumienia – napisał na twitterze przywódca Iranu Iranu Ali Chamenei.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohamad Dżawad Zarif zwrócił się kilka dni temu do Unii Europejskiej o przeprowadzenie mediacji między Iranem a Stanami Zjednoczonymi w celu uratowania porozumienia nuklearnego z 2015 r.

– Powinien istnieć mechanizm, który zsynchronizuje powrót tych dwóch krajów do porozumienia. Koordynacja to kierunek, który należy przyjąć – powiedział Zarif w CNN International, dodając, że szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell może „stać się koordynatorem wspólnej komisji”, monitorującej porozumienie z 2015 r. i „opracować strategię działań, które muszą podjąć Stany Zjednoczone oraz Iran”.

W Iranie na skutek amerykańskich sankcji narasta kryzys gospodarczy. Jak twierdzą mieszkańcy Południowego (Irańskiego) Azerbejdżanu, żeby kupić chleb, trzeba nieraz odstać kilka godzin w kolejce, przy czym jednorazowo można nabyć jedynie dwa bochenki.

Iran liczy na mediację Unii Europejskiej w sprawie programu jądrowego i amerykańskich sankcji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!