Prezydent Joe Biden przyleci do Warszawy
Wiadomości

Stany Zjednoczone nakładają sankcję na Rosję, obejmą m.in. dwie główne rosyjskie instytucje finansowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na dwa rosyjskie banki i obrót rosyjskimi obligacjami. Biden podkreślił, że jest to pierwsza transza sankcji w odpowiedzi na uznanie przez Moskwę niepodległości samozwańczych, separatystycznych “republik” w ukraińskim Donbasie.

„To początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę, o czym świadczy fakt, że poprosił on swoją Dumę o zgodę. Dlatego zaczynam w odpowiedzi stosować sankcje, będą one znacznie poważniejsze niż te, które my i partnerzy nałożyliśmy w 2014 roku. Jeśli Rosja posunie się dalej z tą inwazją, jesteśmy gotowi posunąć się dalej z sankcjami” – powiedział Biden.

Według prezydenta USA restrykcje były ściśle skoordynowane z partnerami i będą intensyfikowane w odpowiedzi na eskalację sytuacji w Rosji.

„Nakładamy sankcje na dwie główne rosyjskie instytucje finansowe – WEB.RF i bank wojskowy. Nakładamy kompleksowe sankcje na dług państwowy Rosji. Oznacza to, że odetniemy rosyjski rząd od zachodniego finansowania” – powiedział Biden, po czym dodał, że od jutra Stany Zjednoczone zaczną nakładać sankcje na rosyjskie elity i ich rodziny.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone współdziałały z Niemcami, aby doprowadzić do tego gazociąg Nord Stream-2 „nie posuwał się naprzód”. Biden podkreślił również, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę i wzmacniać jej sojuszników z NATO.

„Kto, w imię Boże, dał Putinowi prawo do ogłoszenia nowych tak zwanych „państw” na terytorium należącym do jego sąsiadów? – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!