Felietony

Bić się czy nie bić? – jak rozumieć to pytanie?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polski patriotyzm, czyli postawa miłości do Ojczyzny, jest w dużej mierze nadal definiowany przez pryzmat historycznych doświadczeń. Historia zaś podpowiada, że na liście patriotów powinny się znajdować przede wszystkim nazwiska osób, które podejmowały czynną walkę z najeźdźcami, zaborcami i okupantami. Ci co zginęli – Powstańcy Warszawscy, czy Żołnierze Wyklęci – są przez nas szczególnie honorowani.

Podobnie powstańcy listopadowi, styczniowi… Jesteśmy dziedzicami tak rozumianego patriotyzmu, który jednocześnie wpisuje się w sposób jednoznaczny w odpowiedź na tytułowe pytanie. Czy można bowiem oddać coś cenniejszego dla dobra Ojczyzny, od własnego życia? Pytanie zatem bez udzielenia nań błyskawicznej odpowiedzi – postawione niegdyś przez Tomasza Łubieńskiego, Bić się czy nie bić? Staje się obrazoburcze, bo od razu poddające w wątpliwość poświęcenie, graniczące z relatywizmem; stawia pod znakiem zapytania celowość przelewania krwi. Czytaj dalej poniżej

Konkretnej krwi, w rodzimym doświadczeniu obficie od pokoleń użyźniającej polską (i nie tylko) glebę.

Tymi słowami zaczyna swój artykuł prof. Jan Żaryn, senator Rzeczypospolitej Polskiej, na łamach najnowszego numeru magazynu Magna Polonia. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym spisem treści i zakupu najnowszego numeru:

www.magnapolonia.org/sklep

Kupując wspieracie państwo polską prasę, pomagacie w odbudowie rodzimych mediów katolickich, narodowych, wolnościowych!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!