Wiadomości

Białorusini zaprezentowali samobieżny zestaw zwalczania dronów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kompleks przeciwlotniczy przeznaczony do zwalczania dronów „Trio” został po raz pierwszy pokazany na międzynarodowej wystawie broni i sprzętu wojskowego Milex-2019 w Mińsku. Kompleks został opracowany przez biuro konstrukcyjne „BSVT – Nowe technologie”.

Systemy takie stanowią odpowiedź na szybki rozwój małych samolotów bezzałogowych, z którymi obecne systemy obrony przeciwlotniczej nie są w stanie skutecznie sobie poradzić.

Szczególnym echem odbiło się zniszczenie w nocy na 10 maja 2018 r. przez dron-„kamikadze” IAI Harpy przeciwlotniczego zestawu artyleryjsko-rakietowego Pancyr-S1 w bazie wojskowej Mezze koło Damaszku.

Drony IAI Harpy zostały skonstruowane specjalnie do niszczenia systemów obrony przeciwlotniczej. Oprócz pasywnej głowicy radarowej, dron wyposażony jest w optoelektroniczny system naprowadzania. Śledząc fale radaru systemu obrony przeciwlotniczej, dron wykrywa cel za pomocą głowicy samonaprowadzającej (GOS), która jest na niego wycelowana, po czym ude3rza weń głowicą fragmentacyjną.

„Trio” ma za zadanie chronić obiekty wojskowe i przemysłowe, jednostki wojskowe i siły lądowe przed atakami z powietrza przy użyciu małych aparatów powietrznych, szczególności dronów.

W skład kompleksu wchodzi mobilna stacja dowodzenia i kontroli ze sprzętem rozpoznawczym, zmodernizowany pojazd bojowy przeciwlotniczego systemu rakietowego „Strieła-10” (ZRK), zmodernizowana jednostka samobieżna ZSU-23-4 „Szyłka” oraz zrobotyzowany moduł karabinu maszynowego „Berserk”.

/naviny.by/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!