Wiadomości

Białoruś przygotowuje się do mobilizacji. Ogłoszono przetarg na druk kart mobilizacyjnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Białoruś przygotowuje się do mobilizacji. Wojskowa komenda uzupełnień obwodu brzeskiego ogłosiła przetarg na druk 50 tys. kart mobilizacyjnych – podał w komunikacie sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Termin wykonania zlecenia to 31 grudnia.

Białoruski opozycjonista Anatolij Lebiedko, powołując się na anonimowe źródła, powiedział, że w ustawie państwowej „O stanie wyjątkowym” wprowadzono potajemnie zmiany, które pozwoliłyby białoruskim wojskowym brać udział w operacjach militarnych poza granicami kraju. Według Lebiedki przepis ten powinien wejść w życie 25 stycznia 2023 r.

Warto przypomnieć, że już w połowie października niezależna Nasza Niwa powołując się na źródła w białoruskiej armii informowała, że Alaksandr Łukaszenka podjął decyzję o przeprowadzeniu na Białorusi ukrytej mobilizacji w celu uzupełnienia składu osobowego jednostek bojowych. Mobilizacja ma się odbywać pod pretekstem „sprawdzianu zdolności bojowych”. Na pierwszym etapie nie będzie ona obejmować dużych miast – podawał portal.

Jak oceniała Nasza Niwa, działanie te zwiększają prawdopodobieństwo eskalacji na granicy białorusko-rosyjskiej, które dotąd analitycy oceniali jako niskie, pomimo tego, że Łukaszenka obwieścił o uruchomieniu na terenie kraju wspólnego z Rosją Regionalnego Zgrupowania Wojsk.

Chociaż białoruskie siły nie wsparły oficjalnie Rosji w inwazji na Ukrainę, reżim w Mińsku udostępnił terytorium państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosyjskie jednostki dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych. Kilka tygodni temu doszło do ataków przy pomocy irańskich dronów, które były przeprowadzane z terenu Białorusi.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!