Felietony

Białe Legiony – Przystanek Historia, 27 września godz. 17.30

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na promocję publikacji Wojciecha Muszyńskiego Białe Legiony 1914–1918. Od Legionu Puławskiego do I Korpusu Polskiego. Spotkanie promocyjne odbędzie się 27 września (czwartek) o g.17.30 w Centrum Edukacyjnym IPN, Janusza Kurtyki w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25).

W spotkaniu udział wezmą:
dr Wojciech Muszyński — autor
dr Rafał Sierchuła – IPN O/ Poznań
Prowadzenie – dr Kazimierz Krajewski – IPN O/ Warszawa

Formacje polskie w Rosji, o których opowiada ten album, inaczej niż legiony galicyjskie, nie miały łatwego startu, ale także później, przez kolejne lata, musiały zmagać się z trudnościami i nieufnością ze strony rosyjskich sfer politycznych i czynników wojskowych. Początkowo zabraniano im używania polskich symboli narodowych, a wielu wyższych dowódców rosyjskich nie uznawało nawet ich polskiego charakteru, nazywając je nie „polskimi”, lecz „poleskimi”, chociaż żołnierze polscy walczyli dzielnie, wierząc, że z dwojga złego to Niemcy pozostają – mimo wszystko – większym i groźniejszym wrogiem sprawy polskiej.

Białe Legiony, jak je potocznie nazwano jeszcze w 1914 r., miały jednak wiele szczęścia do kadry dowódczej: oddelegowani przez rosyjskie sztaby oficerowie, zawodowi żołnierze carskiej armii, okazali się w zdecydowanej większości nie tylko szczerymi Polakami i patriotami, ale także dobrymi taktykami, którzy w czasie walk nie zawiedli nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Niniejszy album ma przywrócić pamięć o tych formacjach i tworzących je ludziach. Zadanie to tym istotniejsze, że Białe Legiony (w przeciwieństwie do Legionów galicyjskich) nie doczekały się tego rodzaju upamiętnienia. Formacje polskie w Rosji były zawsze traktowane po macoszemu, spychane na dalszy plan, pisano o nich niechętnie i bardzo niewiele. Mamy nadzieję, że niniejsza praca, wydana z okazji stulecia odzyskania niepodległości, stanie się impulsem, by zmienić ten stan rzeczy.

Z przyjemnością informujemy, że Magna Polonia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!