Europa Wiadomości

Bezrobocie na Węgrzech jest rekordowo niskie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl Węgry nie muszą ściągać imigrantów zarobkowych, by osiągać tempo wzrostu gospodarczego zbliżone do polskiego. Jednocześnie spada bezrobocie a płace Węgrów rosną.

W drugim kwartale br. bezrobocie na Węgrzech osiągnęło historyczne minimum 3,6 proc. – podała w piątek Polska Agencja Prasowa na podstawie danych węgierskiego Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH).

Na Węgrzech w drugim kwartale 2018 roku było 165 tysięcy bezrobotnych. To o 31 tysięcy mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, kiedy stopa bezrobocia wynosiła na Węgrzech 4,3 proc.

Spadkowi bezrobocia towarzyszy wzrost zatrudniania – obecnie liczba pracujących wynosi 4 mln 475 tys., o 55 tys. więcej niż w II kwartale 2017 roku.

Jak podaje PAP, w zeszłym miesiącu minister gospodarki Węgier Mihaly Varga tłumaczył spadek bezrobocia dobrą koniunkturą gospodarczą. W 2017 roku wzrost gospodarczy na Węgrzech wyniósł 4,1 proc. a prognozy na rok bieżący są jeszcze lepsze. Według wypowiedzi Vargi z początku roku wzrost gospodarczy przede wszystkim napędzają inwestycje, które wzrosły o ponad 20 proc., w dużej mierze dzięki programowi budowy mieszkań. Drugą dziedziną, która ciągnie węgierską gospodarkę w górę, jest zdaniem ministra turystyka.

Przypomnijmy, że według danych opublikowanych przez węgierskie urząd statystyczny przeciętne wynagrodzenie brutto w tamtejszej gospodarce zwiększyło się w czerwcu 2017 roku o 14,4 proc. w ujęciu rok do roku. Był to już piąty miesiąc dwucyfrowego wzrostu płac na Węgrzech. Po uwzględnieniu inflacji, czerwcowy wzrost płac był rekordowy i wyniósł 12,5 proc. rok do roku.

Czy uważacie, że Polska powinna iść drogą Węgier w walce z bezrobociem? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!