Wiadomości

Bezczelna wypowiedź szefa ukraińskiego IPN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Znany głównie z fałszowania historii i gloryfikowania bandytów z UPA szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz zarzuca polskim władzom, że nie dążą do rozwiązania sprawy upamiętnienia polskich pochówków na Ukrainie. Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej wydał wiosną tego roku zakaz ekshumacji i nowych polskich upamiętnień. Według Wołodymyra Wiatrowycza, strona ukraińska proponowała porozumienie, jednak nie doszło do niego z winy Polaków.

Jak twierdzi Wołodymyr Wiatrowycz w wypowiedzi opublikowanej na swej stronie w jednej z sieci społecznościowych, Polska od wiosny nie przystąpiła tak naprawdę do rozmów, a nierozwiązana sprawa pochówków to dla Polaków – jak się wyraził – cudowna okazja do pustych deklaracji o szacunku dla zmarłych i niemożności ugody z Ukraińcami. Szef ukraińskiego IPN przypomniał, że ukraińska blokada ekshumacji to odpowiedź na demontaż przez stronę polską ukraińskiego pomnika na cmentarzu w Hruszowicach koło Przemyśla.

Pomnik był postawiony nielegalnie. Szef ukraińskiego IPN napisał, że ukraińska propozycja rozwiązania sytuacji to dwustronna legalizacja wszystkich dotychczasowych miejsc pamięci i pochówków w Polsce i na Ukrainie. Według Wołodymyra Wiatrowycza, na Ukrainie jest ponad 150 takich miejsc związanych z polskimi zmarłymi, które nie mają należytej dokumentacji.

Jednak – jak twierdzi Wołodymyr Wiatrowycz – Polska nie przedstawiła jeszcze spisu ukraińskich pochówków na terenie Polski, które mogą być nielegalne.

W zeszłym tygodniu na Ukrainie przebywała polska delegacja na czele z wicepremierem, ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim. Jednym z punktów wizyty była rozmowa polskiego ministra kultury, zastępcy prezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka, a także wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego z ukraińskim ministrem kultury Jewhenem Nyszczukiem oraz ministrem sprawiedliwości Ukrainy Pawłem Petrenką. 

W Kijowie wicepremier Piotr Gliński zaproponował, aby rozmowy w sprawie ekshumacji i upamiętnień toczyły się na poziomie międzyrządowej komisji. Do tej pory jednak Ukraina nie ustosunkowała się do polskich propozycji.

– Nikt w Polsce nie potrafi zrozumieć jak to jest możliwe, że państwo, z którym utrzymujemy bardzo dobre stosunki, w imieniu którego występujemy na arenie europejskiej, gdzie każdego dnia okazujemy wsparcie w bardzo różnych dziedzinach, nagle blokuje nam czynności, które nie powinny budzić jakichkolwiek kontrowersji – mówił w środę na antenie TVP Info wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk odnosząc się do problemów w prowadzeniu poszukiwań miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, w tym także ofiar zbrodni wołyńskiej. 

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, m.in. naczelnik Wydziału Kresowego dr Leon Popek, zamierzali na Ukrainie przeprowadzić ekshumacje szczątków w miejscowościach Ostrówki (dot. ofiar zbrodni wołyńskiej), Tynne (dot. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli w walce z Sowietami po 17 września 1939 r.) oraz Hołosko we Lwowie (dot. żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie miasta).

/TVP Info, Facebook/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!