Europa Wiadomości

Berlińskie uczelnie usuwają mięso ze swoich stołówek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal noizz.pl dniem rozpoczęcia nowego roku akademickiego ze stołówek czterech berlińskich uczelni wyższych zniknie aż 96 proc. potraw mięsnych. Wursty, sznycle zostaną wyparte przez kotlety sojowe i tofu.

Berlin. W październiku menu uniwersyteckie zmieni się nie do poznania i będzie oferować 68 proc. opcji wegańskich, 28 proc. wegetariańskich, 2 proc. rybnych. Fanom potraw mięsnych zostanie tylko jedna opcja w karcie, ale tylko od wtorku do piątku. Nowe zasady będą dotyczyć 34 miejsc stołówek w całym mieście – podaje “Guardian”.

“Nowa koncepcja menu jest odpowiedzią na wielokrotne prośby o to, by dania w stołówkach były bardziej dostosowane do zmian klimatu” – powiedziała “Guardianowi” Daniela Kummle reprezentująca Studierendenwerk, organizację zajmującą się rozwiązywaniem problemów studenckich. Naukowcy twierdzą, że emisje CO2 wytwarzane przez przemysł mięsny znacząco przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

Z ankiety przeprowadzonej w 2019 r. wynika, że 13,5 proc. studentów z Berlina przestrzega diety wegańskiej, 33 proc. – wegetariańskiej.

Wolny Uniwersytet Berlina już w 2010 r. uruchomił Veggie No. 1, stołówkę sprzedającą wyłącznie jedzenie wegetariańskie. Dziewięć lat później do “jedynki” dołączyła Veggie No. 2. “Wielki sukces bezmięsnych kantyn jasno pokazał, że zachowania żywieniowe studentów się zmieniają” – powiedziała Kummle.

Zmiany klimatu są coraz szerzej dyskutowanym problemem na berlińskich uczelniach, które coraz śmielej deklarują działania na rzecz ochrony planety. Ponad 300 pracowników naukowych z tego miasta podpisało zobowiązanie do rezygnacji z lotów krótkodystansowych (poniżej 1000 km). Z kolei Uniwersytet Humboldta ma być neutralny dla klimatu do 2030 r.

Autor: Paweł Korzeniowski

Źródło: noizz.pl

Jak nowocześnie…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!