Wiadomości

„Berliner Zeitung”: nowy szlak uchodźczy może prowadzić przez Polskę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szereg niemieckich gazet rozpisuje się o zatrzymaniu w weekend tuż przy polsko-niemieckiej granicy ciężarówki z syryjskimi uchodźcami, co może wskazywać na uruchomienie szlaku przemytu ludzi przez Polskę.

„Pozbawieni skrupułów przemytnicy sprowadzają coraz więcej rodzin z Bliskiego Wschodu przez Polskę do Niemiec. Służby bezpieczeństwa obawiają się, że bandy przemytnicze we wzmożonym stopniu korzystają z tzw. szlaku wschodniego do Europy” – pisze „Berliner Zeitung”. Uwagę na to nowe zjawisko zwróciło zwłaszcza zatrzymanie w sobotę (16.09.2017) tuż przy granicy z Polską tureckiej ciężarówki z transportem papieru, blach i dywanów. „Na wolnym skrawku powierzchni ładunkowej tłoczyli się ludzie. «Był to wstrząsający widok» – stwierdza stołeczny dziennik. Przez dwa dni w zamknięciu, bez jedzenia i picia, nawet bez możliwości skorzystania z toalety podróżowało w ten sposób 20 mężczyzn, 14 kobiet, dziesięciu chłopców i siedem dziewczynek. Większość rodzin podała, że pochodzi z Iraku, według policji gros tych osób było już zarejestrowanych jako szukający azylu w Rumunii i Bułgarii.

„Dla imigrantów z Bliskiego i Środkowego Wschodu trasa bałkańska jest od pewnego czasu zamknięta. Także przez Morze Śródziemne przedostaje się mniej osób, ponieważ Włochy i Libia utrudniają życie przemytnikom. Coraz więcej ludzi korzysta więc z drogi z Turcji przez Morze Czarne do Rumunii (…) a stamtąd zaplombowanymi ciężarówkami przez Węgry, Słowację i Polskę do Niemiec. Także ciężarówka zatrzymana w sobotę była zaplombowana, dzięki czemu bezproblemowo mogła przekroczyć węgierską granicę” – zauważa „Berliner Zeitung”.

Gazeta przypomina, że w ostatnim czasie policja federalna wielokrotnie udaremniła próby przemytu ludzi przez ciężarówki należące do tureckich firm spedycyjnych. W minioną środę zatrzymano w Bad Muskau (Mużaków) 40 Irakijczyków, którzy nielegalnie dostali się do Niemiec. Jak przyznali, zostali przewiezieni ciężarówką z Turcji przez Polskę. 30 sierpnia w powiecie Teltow-Fläming w Brandenburgii zostało zatrzymanych 20 całkowicie zdezorientowanych Irakijczyków – mężczyzn, kobiety i dzieci. Przemytnicy zostawili ich samym sobie tuż za granicą z Polską.

W podobnym duchu wypowiadają się korespondenci i innych niemieckich gazet, o czym można przeczytać obszernie tutaj:

http://www.dw.com/pl/niemiecka-prasa-nowy-szlak-uchod%C5%BAczy-mo%C5%BCe-prowadzi%C4%87-przez-polsk%C4%99/a-40551379

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!