Europa Wiadomości

Belgia: Darmowe maseczki okazały się być szkodliwe dla zdrowia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu medianarodowe.com belgijski rząd zalecił, by tekstylne maseczki do zakrywania twarzy, które od czerwca ubiegłego roku były bezpłatnie rozdawane przez farmaceutów, nie były już stosowane. Mogą one zawierać szkodliwe dla zdrowia substancje.

Belgijskie media powołują się na poufny raport belgijskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Sciensano. Jako pierwsza poinformowała o nim RTBF. Stwierdzono w nim, że maseczki produkowane w Azji przez luksemburską firmę Avrox mogą zawierać nanocząsteczki srebra i dwutlenku tytanu. Te substancje wdychane mogą uszkadzać drogi oddechowe.

Firma Sciensano zareagowała na wyciek raportu komunikatem prasowym. Stwierdziła w nim, że jest zbyt wcześnie na wyciąganie wniosków i rozpoczęła dogłębne badania składników.

Jak podaje agencja prasowa Belga, z 15 milionów materiałowych masek do zakrywania twarzy, które belgijskie ministerstwo obrony zamówiło w zeszłym roku w firmie Avrox, 10 milionów nie zostało jeszcze rozdanych. Możliwe, że teraz trafią do utylizacji.

Co wy na to?

Źródło: madianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!