Wiadomości

Będą kolejne obostrzenia na Wielkanoc. Premier potwierdza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Najpóźniej w czwartek przedstawimy nowe obostrzenia na kolejne dwa tygodnie – oświadczył w Wadowicach premier Mateusz Morawiecki. Tym samym potwierdził się nieoficjalne informacje reporterów RMF FM.

Szef rządu podczas wizyty w Wadowicach zapowiedział, że w tym tygodniu ogłoszone zostaną nowe obostrzenia.

„Wokół nas – Niemcy, Czesi, inne kraje wprowadzają nowe obostrzenia i my także najpóźniej w czwartek przedstawimy na kolejne dwa tygodnie pewne nowe obostrzenia właśnie po to, żeby przydusić wirusa raz jeszcze i doczekać do tego momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że odporność zbiorowa zwycięża z wirusem” – stwierdził premier.

Morawiecki wskazał, że nowy zestaw obostrzeń obejmie dwa tygodnie.

– Tydzień poprzedzający Święto Wielkanocne i tydzień po świętach – zapowiedział.

– Z punktu widzenia obostrzeń podejmujemy decyzję w oparciu o kilka parametrów jednocześnie. Po pierwsze to jest oczywiście tendencja dotycząca wzrostu zakażeń, czy w ogóle trend w obszarze zakażeń – przekazał premier.

Zaznaczył, że brana jest także pod uwagę liczba osób hospitalizowanych.

– Kolejna to ta najbardziej tragiczna, najsmutniejsza okoliczność, która wiąże się ze zgonami naszych obywateli. A jeszcze inna to liczba łóżek respiratorowych. Wreszcie bierzemy też pod uwagę to, co dzieje się w krajach nas otaczających – wyliczył.

– Jest to wypadkowa tych kilku podstawowych parametrów, które bierzemy pod uwagę. Przede wszystkim po to, żeby móc zapewniać ludziom możliwość leczenia, żeby nie doszło do tego, do czego doszło wiosną zeszłego roku w bogatych krajach Europy Zachodniej: do selekcjonowania pacjentów, do pozostawiania pacjentów w domach pomocy społecznej – podkreślił szef rządu.

Premier zapowiedział też wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki. Dodał, że będzie przedłużenie dotychczasowych zasad oraz dodatkowe instrumenty, które “będą miały pomóc, w tych ostatnich, mam nadzieję, tygodniach i miesiącach”.

– Są branże, które w miarę suchą stopą przeszły przez Covid-19, np. szeroko rozumiana branża spożywcza. Ale są takie, które od października praktycznie są w niezwykle trudnym położeniu, w znacznym stopniu zamknięte – tłumaczył Morawiecki w czasie wizyty w fabryce firmy Maspex.

Wczoraj w rozmowie z Polsatem prof. Andrzej Horban, główny doradca KPRM ds. Covid-19 przyznał, że całkowity lockdown jest możliwy nawet od najbliższej niedzieli.

Jak zaznaczył, w tej chwili szpitale pracują „na skraju swoich możliwości”.

– Jeśli przekroczymy 30 tys., to rzeczywiście pora zacząć się bać – powiedział.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!