Wiadomości

Beata Szydło: Pierwsza wersja projektu ws. „matczynych emerytur” jest gotowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jest gotowa pierwsza wersja projektu ustawy dotyczącego emerytur dla matek mających co najmniej czworo dzieci – powiedziała wicepremier Beata Szydło. Dodała, że jeśli będzie akceptacja projektu przez premiera, trafi on do konsultacji.

Wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło zapewniła w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego” o chęci kontynuacji i rozwoju programów prospołecznych. – Bo programy te rozumiemy nie jako koszty, ale jako najlepszą z możliwych inwestycji – podkreśliła. Wicepremier pytana była o obietnice, które złożyła w tym zakresie. – Jeśli chodzi o emerytury dla matek mających co najmniej czworo dzieci, jest gotowa pierwsza wersja projektu. Jeśli będzie akceptacja premiera, skierujemy go do konsultacji. Chcemy, żeby odbyły się one w okresie wakacyjnym, a we wrześniu ustawa mogłaby trafić do Sejmu. Od nowego roku mogłaby zacząć obowiązywać – powiedziała wicepremier. Jak wyjaśniła, celem projektu jest to, by „docenić te mamy, które urodziły bądź wychowały co najmniej czworo dzieci”.

– Jeśli nigdy nie pracowały, ustawa zagwarantuje im najniższą emeryturę, a jeśli otrzymują mniej, niż wynosi najniższa emerytura, zostanie ona dopełniona do jej wysokości. To dotyczy też mam, które były ubezpieczone w KRUS-ie. To będzie znaczące wsparcie dla rolników – powiedziała Szydło.

– Drugim celem projektu jest stworzenie możliwości poprawienia sytuacji finansowej osób, które obecnie mają najniższe uposażenie emerytalne lub w ogóle go nie mają. Natomiast mamom, które są czynne zawodowo, ale też mają co najmniej czworo dzieci, zaproponujemy możliwość przeliczenia wyższej emerytury – zaznaczyła. Jak podkreśliła, ustawa roboczo nazywa się „Mama plus”, ale dotyczy również ojców w przypadku, gdy to oni wychowywali dzieci. Na pytanie o to, jak rozumieć sformułowanie „wychowały”, Szydło zaznaczyła, że warunkiem otrzymania „matczynej emerytury” będzie posiadanie czworga dzieci. Na pytanie, czy kobieta otrzyma ją także wówczas, gdy część dzieci nie będzie dorosła, Szydło odpowiedziała twierdząco.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!