Wiadomości

Batalia o szopki bożonarodzeniowe we Francji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Burmistrzowi francuskiego miasta Béziers Robertowi Ménardowi sąd zakazał umieszczania w budynku ratusza szopki bożonarodzeniowej, do czego jednak ten nie zamierza się zastosować.

Początek batalii o szopkę bożonarodzeniową miał miejsce w roku 2014, wkrótce po tym, jak Ménard został wybrany burmistrzem miasta. Zaczęły wpływać skargi na dekorację o treści religijnej, przy czym niektórzy skarżący twierdzili, że narusza ona surowe przepisy odnośnie panującej we Francji zasady świeckości. Administracyjny Sąd Apelacyjny Marsylii orzekł, że szopka z 2014 roku nie miała prawa zostać wystawiona w ratuszu.

Ménard, pomimo wyroku sądowego, również w latach 2015 i 2016 urządził szopkę i planuje to uczynić również w tym roku. Według burmistrza Béziers nowe dekoracje będą uwzględniać miejscowe regionalne zwyczaje.

Posunięcie to prawdopodobnie pozwoli Ménardowi obejść zakaz, ponieważ orzeczenie z 2016 r. mówiło, że szopki mogą być umieszczone w budynkach publicznych, jeśli „szczególne okoliczności wskazują, że instalacja ma charakter kulturalny lub artystyczny”. Od 2015 roku szopce towarzyszy duża choinka, a także skrzynka na listy dla dzieci, która pozwala wysyłać listy do Świętego Mikołaja.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!