Wiadomości

Barbara Kurdej-Szatan nazwała SG „mordercami”. Sędzia Jakub Sokół umorzył postępowanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Rejonowy w Pruszkowie umorzył postępowanie przeciwko aktorce Barbarze Kurdej-Szatan oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy. Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że złoży w tej sprawie zażalenie.

„Sąd Rejonowy w Pruszkowie postanowieniem z dnia 6 grudnia 2022 r. umorzył postępowanie przeciwko oskarżonej Barbarze K.-S. uznając, że czyn zarzucany oskarżonej nie zawiera znamion czynu zabronionego” – poinformowała Samodzielna Sekcja Prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie. skazała przy tym, że postanowienie jest nieprawomocne. „Stronom przysługuje zażalenie do Wydział Odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie” – dodała sekcja prasowa. Postanowienie wydał sędzia Jakub Sokół.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz przekazała, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie zgadza się z decyzją sądu i argumentacją przyjętą w uzasadnieniu wydanej decyzji.

– W ocenie oskarżyciela publicznego publikacja wpisu, w którym oskarżona posługuje się określeniami „maszyny bez mózgu i serca” oraz „mordercy” w stosunku do Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy wykonujących obowiązki ustawowe w zakresie ochrony granicy RP na odcinku polsko-białoruskim zniesławiła podmiot zobowiązany do ochrony granic państwa i jej funkcjonariuszy – wyjaśniła prok. Aleksandra Skrzyniarz.

– Wskazana wypowiedź w żadnej mierze nie mieściła się w granicach wolności słowa. Fakt, że była ona emocjonalna, nie wpływa na ocenę znamion zarzucanego czynu – podkreśliła. Dodała przy tym, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie niezwłocznie zaskarży wydane postanowienie domagając się jego uchylenia.

Akt oskarżenia przeciwko Barbarze Kurdej-Szatan został skierowany do sądu na początku czerwca. – Kobieta została oskarżona o to, że 4 listopada 2021 r. za pomocą środków masowego komunikowania na portalu społecznościowym zniesławiła Straż Graniczną oraz jej funkcjonariuszy – poinformowała wtedy Aleksandra Skrzyniarz.

Akt oskarżenia dotyczył wpisu aktorki na Instagramie. Aktorka zarzuty w tej sprawie usłyszała w połowie maja. – Podejrzana nie przyznała się do zarzucanego czynu i złożyła obszerne wyjaśnienia – przekazywała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!