Gospodarka Wiadomości

Bankowy Fundusz Gwarancyjny utworzył bank do ratowania banków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bankowy Fundusz Gwarancyjny utworzył instytucję, która może zostać użyta do przymusowej restrukturyzacji – informuje „Rzeczpospolita”. To nadrabianie zaległości czy reakcja na słabszą kondycję banków? – pyta gazeta.

„Rz” podaje, że w Polsce pojawił się nowy bank. Nie jest to jednak typowa instytucja mająca rywalizować o klientów, zwiększać akcję kredytową i zyski. Nikt też nie chwalił się jego powstaniem. To bank utworzony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który jest jego jedynym akcjonariuszem.

Komisja Nadzoru Finansowego – jak informuje dziennik – potwierdza, że wydała zezwolenie na utworzenie banku prowadzącego działalność w formie spółki akcyjnej pod firmą Pierwszy Bank BFG.

Po co fundusz utworzył własny bank, pierwszy tego typu w historii polskiej bankowości?

– Pierwszy Bank BFG jest bankiem pomostowym, który może zostać użyty w celu kontynuowania działalności bankowej podmiotu w restrukturyzacji, do momentu przejęcia przez nowego inwestora. Bank pomostowy stanowi jeden z elementów instrumentarium przymusowej restrukturyzacji – informuje na łamach gazety Magdalena Potocka z biura zarządu BFG.

Podkreśla, że utworzenie banku było wielokrotnie postulowane przez środowisko bankowe, dlatego nowy zarząd BFG, działający od początku kwietnia 2019 r., zdecydował o jego powołaniu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!