Wiadomości

Badanie NBP: Ukraińscy uchodźcy nie chcą pozostać w Polsce na stałe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dwie trzecie uchodźców z Ukrainy chciałoby pozostać w Polsce krócej niż rok – wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP) “Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce”. kolejne 20% rozważa dłuższy pobyt w Polsce, ale też nie planuje pozostania tu na stałe. Pozostać w Polsce na stałe chciałoby 16% Ukraińców.

Ponad 50% uchodźców, którzy obecnie znaleźli się w Polsce, nie było wcześniej w naszym kraju, ani nie miało wcześniej kontaktu z osobami, które odwiedziły nasz kraj.

“Chęć powrotu na Ukrainę w przeciągu roku częściej deklarują też osoby z wyższym wykształceniem, którym może być trudno znaleźć w Polsce satysfakcjonującą pracę w zawodzie i zapewniającą możliwość utrzymanie siebie i rodziny. Na stałe w Polsce częściej widzą się osoby pracujące na Ukrainie w służbie zdrowia, rzadziej osoby związane wcześniej z rolnictwem. Co oczywiste, o pozostaniu w Polsce chętniej myślą osoby, które już mają pracę niż te, które jeszcze jej szukają” – czytamy w raporcie.

Zdaniem ankietowanych, dalszy pobyt w Polsce ułatwiłyby takie wsparcia jak organizacja kursów języka polskiego, pomoc w szybkim znalezieniu pracy oraz pomoc w dostępie do służby zdrowia.

W raporcie zaznaczono, że uchodźcy z Ukrainy są bardzo aktywni na rynku pracy – ok. 30% z nich już pracowało lub miało załatwioną pracę, a ok. 50% jej poszukuje, w tym bardzo często na część etatu ze względu na zajmowanie się dziećmi.

“50% uchodźców posiada wyższe wykształcenie, co istotnie przewyższa udział osób z wyższym wykształceniem w całym społeczeństwie ukraińskim. Dlatego jednym z wyzwań, które przed nami stoją jest pomoc w znalezieniu im satysfakcjonującej pracy” – czytamy w raporcie.

Główną formą pomocy na jaką wskazywali uchodźcy była pomoc w zakwaterowaniu, w czym oprócz rządu, samorządów oraz polskich rodzin pomagają im wydatnie także rodacy już mieszkający w Polsce. Wyniki badania wskazują, że ok. 1/3 uchodźców płaciła za wynajem z własnych środków, podano także.

“Stosunkowo duża grupa uchodźców deklarowała, że nie korzysta z innej pomocy niż zakwaterowanie (43%). Około 1/3 uchodźców posiadała także środki pozwalające na utrzymanie przez ponad trzy miesiące” – czytamy dalej.

Niewielki procent uchodźców – tylko ok. 5% chce wyjechać z Polski do innego kraju, podał bank centralny.

/forsal.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!