Wiadomości

Axios: Każdego dnia na Donbasie ginie 200 – 500 żołnierzy ukraińskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Obecne walki na Ukrainie są o wiele krwawsze aniżeli te z pierwszych miesięcy wojny. W toku obecnych walk na Donbasie armia ukraińska traci dziennie średnio około 1000 żołnierzy – zabitych i rannych. Każdego dnia ginie od 200 do 500 żołnierzy. Taką informację miał przekazać jeden z najwyższych urzędników ukraińskich, Dawid Arachamija.

1 czerwca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że każdego dnia ginie od 60 do 100 ukraińskich żołnierzy. Dawid Arachamija, który prowadzi negocjacje Ukrainy z Rosją i który jest jednym z najbliższych doradców Zełenskiego, twierdzi, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba ta znacznie wzrosła.

Arachamija dodał, że Ukraina zwerbowała do wojska milion ludzi i jest w stanie zwerbować kolejne dwa miliony, więc ma dość ludzi, by kontynuować walkę na Donbasie, gdzie obecnie ma miejsce wielka i krwawa bitwa. Podkreślił, że to, czego Ukrainie brakuje, to broń i amunicja, by dorównać Rosji w „jednej z największych wojen XXI wieku”. Powiedział: „Mamy ludzi wyszkolonych do prowadzenia ataku, kontrataku, ale do tego potrzebujemy broni”.

Arachamija zaznaczył, że podczas gdy formalne negocjacje są zamrożone, on i jego zespół rozmawiają przez telefon ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami „jeden lub dwa razy w tygodniu”, przy czym „obie strony wyraźnie zdają sobie sprawę, że w tej chwili nie ma klimatu do negocjacji”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!