Wiadomości

Awaria oczyszczalni w Swarzewie, nieczystości w ogromnych ilościach wlewają się do Zatoki Puckiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Swarzewie koło Władysławowa doszło do poważnej awarii w oczyszczalni ścieków. Pękł rurociąg przesyłowy, którym transportowane są nieczystości. W tej chwili wlewają się one do Zatoki Puckiej.

Ścieki najpierw próbowano zatrzymać w zbiornikach Spółki Wodno-Ściekowej Swarzewo, ale gdy się przepełniły, oczyszczalnia zaczęła je awaryjnie przepompowywać do Zatoki Puckiej – podał „Dziennik Bałtycki”.

Służby sanitarne ostrzegają przed kąpielą w Zatoce. Po awarii kolektora między Władysławowem a Swarzewem trafia tam prawie 120 tys. litrów ścieków na godzinę.

Jak poinformował dyrektor spółki wodno-ściekowej Swarzewo Andrzej Okrasiński, do awarii doszło we wtorek. Pęknięta jest rura odprowadzająca nieczystości z Władysławowa i Chałup.

– Spółka zamówiła już odcinek rury, który trzeba wymienić. Awaria nie została jeszcze usunięta ze względu na problem z odpompowaniem ścieku z rurociągu. Spółka ma zakaz odpompowania ścieku na łąki. Awaria zostanie usunięta najpóźniej jutro przed południem – zapewnia dyrektor spółki Swarzewo.

Pucki sanepid apeluje, aby wstrzymać się z kąpielą w Zatoce Puckiej.

„W związku z informacją o awarii kolektora tłocznego Władysławowo-Oczyszczalnia Swarzewo i wypompowywania ścieku do Zatoki Puckiej Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku apeluje o powstrzymywanie się od kąpieli w rejonie Pucka” – podaje Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!