Wiadomości

Autorka cyklu o „Harrym Potterze” oskarżona o transfobię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Ubieraj się jak chcesz. Nazywaj się jak tylko chcesz. Sypiaj z każdym dorosłym, który tylko cię będzie chciał. Przeżyj najlepsze życie w pokoju i bezpieczeństwie. Ale wyrzucanie kobiety z pracy za stwierdzenie, że płeć to coś rzeczywistego? #IStandWithMaya #ThisIsNotADrill” – napisała na swoim koncie na Twitterze J.K. Rowling.

Wpis stanowił wyraz poparcia dla Mayi Forstater, badaczki zwolnionej z londyńskiego oddziału organizacji Centre for Global Development za stwierdzenie, że transpłciowe kobiety nie mogą zmienić swojej płci biologicznej. Oskarżono ją dodatkowo o zastosowanie „obraźliwego i wykluczającego języka” w ekspertyzie krytycznej dla ustawy Gender Recognition Act, czyli przepisów oficjalnie umożliwiających ludziom identyfikowanie się z płcią przeciwną.

Forstater broniła swojej wersji przed sądem, powołując się na prawo do głoszenia własnych poglądów i dyskryminowanie jej za korzystanie z tego prawa. Sąd stwierdził jednak, że owe poglądy badaczki są „niekompatybilne” z przyrodzonymi prawami innych osób. To właśnie po tym wyroku Rowling postanowiła publicznie udzielić poparcia Forstater. Z tego powodu przypuściły na nią atak m.in. Human Rights Campaign, GLAAD czy znana z serialu „Chirurdzy” aktorka Sara Ramirez.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!