Europa Polska Wiadomości

Austria: Policja zatrzymała dwóch podejrzanych o sprofanowanie polskiego pomnika na Kahlenbergu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portla tvp.info austriaccy policjanci dokonali zatrzymania dwóch podejrzanych o zbezczeszczenie budowanego pomnika odsieczy wiedeńskiej na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu.

Według  mediów, policja miała złapać wandali na gorącym uczynku jeszcze w piątek. Podejrzani to dwaj graficiarze w wieku 24 i 27 lat. Wiadomo, że mężczyźni posiadali przy sobie 17 puszek po sprayu. Media nad Dunajem podają, że zbezczeszczenie budowanego pomnika Jana III Sobieskiego oraz pomnika upamiętniającego ukraińskich kozaków biorących udział w bitwie pod Wiedniem, mogło być częścią większej akcji graficiarskiej.

Polski MSZ podkreślił, że planowane na dziś uroczystości z udziałem przedstawicieli polskich władz odbędą się zgodnie z planem.

Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w piątek. Nieznani sprawcy namalowali ordynarny napis na pomniku króla Jana III Sobieskiego i oblali go czarną farbą. Zniszczono także postument postawiony na Kahlenbergu przez Ukraińców, który upamiętnia udział oddziałów kozackich w walkach z Turkami pod Wiedniem w 1683 roku.

Źródło: tvp.ifo

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!