Polska Wiadomości

Austria chce zorganizować szczyt Rosja-USA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl kanclerz Austrii Sebastian Kurz zadzwonił w piątek do Władimira Putina i zaproponował mu organizację w Austrii szczytu USA-Rosja.

Jak podała w piątek agencja APA, podczas rozmowy z prezydentem Rosji Sebastian Kurz zaproponował Wiedeń jako miejsce ewentualnego spotkania na szczycie prezydentów USA i Rosji. Przywódcy Austrii i Rosji rozmawiali także o szczepionce Sputnik, Białorusi, Ukrainie i sprawie Nawalnego.

„Kanclerz zasugerował, że Wiedeń należy rozważać jako miejsce ewentualnego szczytu rosyjsko-amerykańskiego, jeśli dojdzie do porozumienia w sprawie jego przeprowadzenia” – podaje APA powołując się na służbę prasową Kremla. Kurz również podziękował Putinowi za zaproszenie na Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu w czerwcu br. i potwierdził, że ma zamiar wziąć udział w jego sesji plenarnej za pośrednictwem łącza wideo.

Jak stwierdza APA, oprócz Wiednia jako miejsca ewentualnego spotkania prezydentów USA i Rosji wymienia się Helsinki, Genewę i Dublin.

Na pytanie APA rzecznik kanclerza Austrii potwierdził udział Kurza w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu i dodał, że rozmawiano także o zakupie miliona dawek szczepionki Sputnik V przez Austrię po uzyskaniu zgody Europejskiej Agencji Leków.

Po pandemii współpraca gospodarcza i wymiana turystyczna powinny zostać ponownie zintensyfikowane – w ten sposób kancelaria szefa rządu Austrii wyjaśniła tło rozmowy telefonicznej z Putinem. Obroty handlowe Austrii z Rosją przed pandemią w 2019 roku wyniosły około 5 miliardów euro, a rosyjscy turyści wykupili w Austrii około 1,2 miliona noclegów.

Jak podał Kreml, na prośbę Kurza Putin wyjaśnił podejście Rosji do uregulowania konfliktu na Ukrainie. Prezydent Rosji podkreślił konieczność „pełnego i bezwarunkowego” wypełnienia przez Kijów porozumień mińskich. Odnosząc się do sytuacji na Białorusi podkreślił odrzucenie „ingerencji zewnętrznej w sprawy wewnętrzne” tego państwa. Tematem rozmowy była także „kwestia Aleksieja Nawalnego”.

Jak informowano na portalu kresy.pl, Joe Biden rozmawiał w kwietniu telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i zaproponował mu „spotkanie na szczycie w państwie trzecim w nadchodzących miesiącach w celu omówienia pełnego zakresu problemów, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Rosja”. Kreml na razie nie potwierdził, czy przyjmuje to zaproszenie. Doradca Putina Jurij Uszakow nie wykluczył jednak, że do spotkania prezydentów dojdzie w czerwcu.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!