Islam Świat Wiadomości

Australia: Za przynależność do Państwa Islamskiego grozi pozbawienie obywatelstwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zauważa Jan Bereza z portalu pch24.pl władze Australii pozbawiły obywatelstwa pięć osób, które brały udział w działaniach Państwa Islamskiego. Od 2015 roku, czasu w którym społeczność międzynarodowa podjęła zdecydowane kroki przeciwko kalifatowi ISIS i samej organizacji w różnych częściach świata, w Australii obowiązuje prawo, zezwalające na odebranie obywatelstwa osobom zaangażowanym w terroryzm.

Australijski minister do spraw migracji i ochrony granic Peter Dutton, informując o pozbawieniu obywatelstwa pięciu osób stwierdził, że osoby powiązane z ISIS działały przeciwko interesom państwa, a kontaktując się z organizacją terrorystyczną dokonały wyboru i same zdecydowały się opuścić społeczność kraju. Z poprawki do przepisów krajowych, mówiących o możliwości odebrania obywatelstwa, władze w Canberrze nie korzystały często. Od 2015 roku obywatelstwo Australii straciło tylko sześć osób.

W obawie o porządek publiczny także w kwestii polityki imigracyjnej resort kierowany przez Petera Duttona prowadzi twardą politykę. Nielegalnych imigrantów, złapanych na australijskich wodach terytorialnych odstawia do zamorskich ośrodków dla łamiących prawo przybyszów w Papui – Nowej Gwinei lub w Nauru. Tym dwóm państwom Australia płaci za prowadzenie obozów dla imigrantów, nie przyjmując ich na swoim terytorium i pozbywając się problemów z zapewnieniem spokoju własnym obywatelom.

Szczególnie duża ostrożność wobec radykałów islamskich wynika z własnych doświadczeń Australii. W listopadzie 2017 roku zatrzymano tam 20-letniego Australijczyka, który planował w czasie świętowania Nowego Roku zamach w centrum Melbourne, drugim co do wielkości mieście Australii, liczącym prawie 5 mln mieszkańców. Przy młodym mężczyźnie znaleziono materiały i instrukcje wytworzone przez Al-Kaidę. Prawdopodobnie zamach w Melbourne miał być karą za zaangażowanie wojska australijskiego w operacjach przeciwko ISIS i innym ugrupowaniom bojowników islamskich na Bliskim Wschodzie. Operację lotniczą przeciw Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku, w ramach koalicji pod przywództwem USA, lotnictwo australijskie zakończyło w grudniu 2017 roku.

Autor: Jan Bereza

Źródło: pch24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!